Tobiszowski: JSW potrzebuje 500 mln zł dokapitalizowania

23 września 2016, 14:45 Alert

Ministerstwo Energii planuje, by JSW została dokapitalizowana kwotą 500 mln zł – poinformował wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Strata spółki za ten rok będzie mniejsza, niż zakładano. „Chcemy dofinansować JSW kwotą 0,5 mld zł w przyszłym roku. (…) Środki będą przeznaczone na inwestycje w Budryku i Szczygłowicach, ale są też inne inwestycje, np. w Zofiówce” – powiedział Tobiszowski.

Nie wykluczył, że to dokapitalizowanie mogłoby się odbyć dwuetapowo.”Na przykład najpierw kwotą 300 mln zł, a potem 200 mln zł” – powiedział wiceminister.Wyjaśnił, że kwota 500 mln zł może pochodzić z zapowiadanej emisji akcji i z emisji obligacji.

Siedziba JSW. Fot. JSW S.A.
Siedziba JSW. Fot. JSW S.A.

Pod koniec sierpnia JSW informowała, że planuje w przyszłym roku emisję akcji, choć na decyzję o jej przeprowadzeniu mogą wpływać ceny węgla. Spółka szacowała, że potencjalna wartość emisji może wynieść 500-800 mln zł.

W połowie października NWZ JSW ma zdecydować o emisji nowych obligacji o wartości do 300 mln zł, które miałaby objąć TF Silesia.Wiceminister energii powtórzył, że wysokie ceny węgla koksowego są pozytywnym sygnałem, ale nie można przesadzać z optymizmem.”Wysokie ceny węgla są dobrym bodźcem, ale nie popadałbym w euforię” – powiedział.

Poinformował, że strata netto JSW w tym roku będzie mniejsza, niż zakładano wcześniej.”Na koniec roku będzie strata, ale mniejsza niż nam się wcześniej wydawało” – powiedział Tobiszowski. Po pierwszym półroczu JSW miała 149,1 mln zł straty netto jednostki dominującej przy przychodach na poziomie 2,89 mld zł.

Polska Agencja Prasowa