TOP 2021. Zobacz najpopularniejsze artykuły minionego roku

1 stycznia 2022, 07:15 Alert

Wczoraj zakończył się 2021 rok, więc z tej okazji postanowiliśmy przedstawić Państwu dziesięć najpopularniejszych artykułów BiznesAlert.pl minionego roku.

TOP 10 BiznesAlert.pl. Grafika: Wojciech Jakóbik
TOP 10 BiznesAlert.pl. Grafika: Wojciech Jakóbik

 1. Spirydowicz: Natychmiastowe zamknięcie Turowa albo jego trwanie do 2044 roku to fałszywa alternatywa

  Natychmiastowe zamknięcie Turowa albo jego trwanie do 2044 roku to fałszywa alternatywa. Turów należy transformować zgodnie ze strategią – pisze Agnieszka Spirydowicz, prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej (ZKlaster).

 2. Fedorska: Niemcy straszą gazoportem przed terminalem kontenerowym w Świnoujściu

  Niemcy uderzają w polski megaprojekt. – Projekt budowy portu kontenerowego łatwo jest połączyć z domniemanym niebezpieczeństwem dla środowiska naturalnego powodowanym przez gazoport w Świnoujściu – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.

 3. Fedorska: Czy niemiecki offshore przyblokuje port w Świnoujściu?

  Ostatnie dwa lata były niezadowalające dla niemieckiego offshore. Wyznaczone obszary na Morzu Bałtyckim blisko granicy z Polską spotykają się z pewnymi zastrzeżeniami, nad którymi strona polska powinna się z dużą uwagą pochylić, bo mogą one zagrażać planom rozbudowy portu w Świnoujściu – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.

 4. Wiśniewski: Koniec dotowania fotowoltaiki wymusi poszukiwanie nowych ścieżek sprzedaży

  Miniony rok był najlepszym w historii fotowoltaiki prosumenckiej, ale 2021 rok będzie zupełnie inny. Nadszedł czas wielkich biznesowych inwestycji fotowoltaicznych, ogromnych farm i wymagających klientów. Dla wielu sprzedawców fotowoltaiki, którzy odnotowali sukces na fali popularności programu „Mój Prąd”, oznacza to konieczność odnalezienia się w nowej sytuacji. Koniec dotacji wymusi na nich poszukiwanie klientów biznesowych i próbę sprostania ich oczekiwaniom – pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

 5. Jakóbik: Nord Stream 2 może jeszcze zbankrutować (ANALIZA)

  Dokumenty z postępowania w sprawie Nord Stream 2 przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej sugerują, że podporządkowanie tego spornego gazociągu prawu może doprowadzić go do bankructwa – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

 6. Lipka: Wcześniejszy atom jest odpowiedzią na Nord Stream 2 i zatrzymanie Baltic Pipe

  Ostatnie wydarzenia winny skłaniać głównych decydentów w kraju a także decydentów w głównych spółkach energetycznych do głębokich przemyśleń. Rychłe ukończenie Nord Stream 2 oznaczać będzie ni mniej ni więcej ale utrwalenie znanej z czasów Bismarcka niemiecko-rosyjskiej kooperacji, która tym razem przybiera formę ścisłych powiązań gospodarczych. Zablokowanie Baltic Pipe oznaczałoby natomiast brak alternatywy dla Polski jeśli chodzi o dostawy rosyjskiego gazu i konieczność przedłużenia w jakiejś formie kontraktu jamalskiego, wygasającego w 2022 roku – pisze Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej.

 7. Marszałkowski: Dlaczego dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń wysychają?

  Media obiegła informacja o tym, że Orlen doszedł do porozumienia z Rosnieftem w sprawie nowego, dwuletniego kontraktu na dostawy ropy naftowej. Nowością, według źródeł agencji Reuters, jest znaczne obniżenie dostaw za pośrednictwem Ropociągu Przyjaźń. Dlaczego Przyjaźń wysycha? – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl

 8. Marszałkowski: Rosja będzie skazana na „barbarzyńską” ropę (ANALIZA)

  Rewolucja łupkowa kojarzy się z przełomową zmianą w dziedzinie światowego handlu ropą, w której Stany Zjednoczone w ciągu dekady zmieniły się z importera w jednego z najważniejszych eksporterów. W Rosji termin ten kojarzy się negatywnie, jednak i ona będzie musiała przejść transformację, jeżeli chce liczyć się na rynku wydobycia i handlu węglowodorami – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

 9. Marszałkowski: Polska potrzebuje Marynarki Wojennej do obrony elektrowni jądrowej (ANALIZA)

  Czy potencjalna elektrownia jądrowa w gminie Choczewo jest dostatecznie chroniona przed tewentualnymi zagrożeniami militarnymi? Najbardziej optymalnym i właściwym wyjściem wydaje się ochrona instalacji energetycznych zlokalizowanych na północy przez Marynarkę Wojenną z wykorzystaniem planowanych fregat, które mają być pozyskane w ramach programu Miecznik – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

 10. Jakóbik: Bilion dolarów na stabilizację leży pod Afganistanem. Kto go wykopie?

  Jeszcze Sowieci odkryli bogactwo surowców pod Afganistanem. Metale ziem rzadkich będące surowcami transformacji energetycznej w tym kraju pozwoliły snuć opowieści o bilionie dolarów do wydobycia, który mógłby wesprzeć odbudowę tego kraju. Jednakże wieloletnia destabilizacja i gra mocarstw powoduje, że skarb skryty pod afgańską ziemią pozostaje w ukryciu, czekając na chętnych – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami w 2021 roku. Liczymy, że pozostaną Państwo również w 2022 roku!

Redakcja BiznesAlert.pl