Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (11.07.-18.07.2025 roku).
1. Mercosur ma ratować gospodarkę Niemiec. Przy okazji rozsadzi Unię
Gospodarka Niemiec jest zbudowana na eksporcie produkcji przemysłowej. Umowa z Mercosur, to próba ratowania tego modelu i rozłożenia kosztów na całą Unię – mówi w rozmowie z Biznes Alert Konrad Popławski, ekspert ds. connectivity i łańcuchów dostaw z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
2. Polska bezradna ws. Mercosur. “Brak własnego stanowiska”
Zawarcie niekorzystnej dla polskiego rolnictwa umowy z południowoamerykańskim blokiem Mercosur jest coraz bliżej. Rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu, Olof Gill, potwierdził, że KE przedstawi w najbliższych dniach Radzie UE – czyli państwom członkowskim propozycję podpisania i zawarcia porozumienia. Źródło Biznes Alert w polskiej administracji, znające szczegóły negocjacji handlowych mówi, że gabinet Donalda Tuska od początku nie miał własnego stanowiska w sprawie umowy.
3. AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć
Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego poglądu prezentuje amerykański ekonomista James Rickards, który docenia zalety AI i widzi ją jako jedną z technologii, które służą ludziom. Jednocześnie twierdzi on, że choćby były to najbardziej skomplikowane urządzenia, nigdy nie będą miały ludzkich cech kreatywności, twórczości, czy choćby współczucia i zdrowego rozsądku, czego nie da się zaprogramować. Co więcej, okazuje się, że AI staje się coraz głupsza.
4. Szefowie senackich komisji chcą wywrócić stolik z ustawą wiatrakową
Senatorowie Stanisław Gawłowski z Koalicji Obywatelskiej i Waldemar Pawlak z PSL postanowili wczoraj „zrobić porządek” z rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Udało im się wczoraj uzyskać poparcie członków swoich komisji dla zgłoszonych poprawek, przy akceptacji wiceministra klimatu i środowiska, reprezentującego rząd. Tylko co na to inne ministerstwa: infrastruktury, obrony narodowej? I obrońcy środowiska naturalnego?
5. Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę
Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży. Zachodnie media górnicze przewidują, że dalsze zagospodarowanie tych zasobów wymaga jednak innowacyjnych rozwiązań i międzynarodowej współpracy, aby nowo odkryte bogactwo Polski przyniosło korzyści zarówno krajowi, jak i społeczności globalnej.
Biznes Alert