Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (16-20.05.2022).
1. Kopač: Czas na eksport energii z Ukrainy do Europy
Oto, jak zwiększyć przychody Ukrainy, obniżyć rachunki w Europie i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne obu stron – pisze Janez Kopač, były dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej, w komentarzu dla BiznesAlert.pl.
2. Jakóbik: Pływający gazoport w Polsce będzie szybciej, jeśli pomoże polityka (ANALIZA)
Drugi gazoport w Polsce, tym razem pływający, może być ze względu na atak Rosji na Ukrainę gotowy szybciej, ale jeszcze nie w tym roku przez wąskie gardła infrastrukturalne oraz rynkowe. Te mogą zostać ominięte przez polityków – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
3. Fedorska: Niemcy mogą odrzucić tanie koleje, które miały promować oszczędzanie energii
Rewolucyjna decyzja o sprzedaży biletów za dziewięć euro na koleje regionalne w Niemczech miała zostać wprowadzona jeszcze przed tegorocznym sezonem wakacyjnym. Projekt ten jest ściśle związany z polityką klimatyczną rządu federalnego, który aktywnie wspiera koleje i chce zachęcić Niemców do tego przyjaznego dla klimatu środka lokomocji. Ustawę musi jednak poprzeć Rada Federalna, która składa się z przedstawicieli wszystkich 16 niemieckich krajów związkowych. Wiele z nich uważa ten pomysł za nierealny do zrealizowania – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.
4. Maciejewski: Las do spalenia
Śni mi się świat, w którym w lasach rosną zawilce. W którym las jest lasem a nie jest wycięty i spalony w kotle elektrowni. Śni mi się świat, w którym lasy nie są postrzegane jedynie jako surowiec energetyczny, świat w którym pamięta się o tym, że las jest jednym organizmem. Nie może nie może po prostu zostać poćwiartowany a każdy z jego elementów jest niezbędny – pisze Wiktor Maciejewski, aktywista klimatyczny Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
5. Bajek: Jak wojna odmieniła ukraiński rynek paliwowy
W dwunastym tygodniu rosyjskiej agresji widać, jak bardzo zmieniła ona ukraiński rynek paliwowy, a wręcz, jak bardzo został on postawiony na głowie. By jednak zrozumieć sytuację rynku paliwowego naszego sąsiada warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat – pisze Mateusz Bajek, starszy analityk w Esperis Consulting.