AlertEnergetyka

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Top Tygodnia. Grafika: Presso.

Top Tygodnia. Grafika: Presso.

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (9.10-13.10.2023 roku). 

1. Winiarski: Unia Europejska oddala się od konsensusu na rzecz energetyki

– Unia Europejska zamierza usunąć kluczowe zapisy z reformy rynku energii elektrycznej w związku z brakiem porozumienia głównie pomiędzy Niemcami i Francją. Oba kraje spierają się o to, czy poszczególne państwa mają dopłacać firmom energetycznym, aby te mogły w ten sposób walczyć z wysokimi kosztami energii. Berlin twierdzi, że takie rozwiązania dadzą niektórym krajom przewagę w sektorach energetycznych. Za pierwszym rozwiązaniem stoi Paryż, a drugie popiera Berlin. Unia Europejska próbując wypracować ugodę w tej sprawie, coraz bardziej oddala się jednak od konsensusu – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.

2.  Fedorska: Farbowana ropa z Kazachstanu w Niemczech bije w polski naftoport

– Dostawy ropy do Niemiec z Kazachstanu mogą zastąpić tę przeładowywaną w naftoporcie w Gdańsku. Może to oznaczać, że Niemcy ponownie uzależnią się od kierunku wschodniego, na który z racji infrastruktury rurociągowej wpływ ma Moskwa. Dostawy te mają głównie znaczenie dla niemieckiej Rafinerii Schwedt, do której dostarczana jest także ropa przez naftoport Gdańsk – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Cabak: Unimot w grze o Rafinerię Schwedt. Gamechanger czy blef?

– Ostatnia informacja Reutera o potencjalnym przejęciu udziałów w rafinerii Schwedt przez Unimot na nowo zelektryzowała rynek po obu stronach Odry. Najwyraźniej polskie firmy nadal upatrują swoich szans w produkcji i sprzedaży paliw konwencjonalnych, którym niektórzy (moim zdaniem niesłusznie) wróżyli nieuchronny spadek konsumpcji – pisze Mateusz Cabak, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Kupiec: Unijne rozporządzenie o surowcach krytycznych w ogniu krytyki

– Aby osiągnąć cele porozumienia Paryskiego z 2015 roku, IEA szacuje, że zapotrzebowanie na surowce krytyczne wzrośnie czterokrotnie do 2040 roku. Konkretne szacunki różnią się w zależności od zasobu i sektora. Zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, niezbędne dla turbin wiatrowych i technologii silników elektrycznych, może wzrosnąć od trzech do siedmiu razy, w zależności od wyboru technologii i wsparcia politycznego – pisze Bartłomiej Kupiec, ekspert ds. energetyki lokalnej w Stowarzyszeniu „Z energią o prawie”.

5. Jakóbik: Energetyku, pilnuj Bałtyku, bo jest wciąż na celowniku

– Należy pilnować infrastruktury krytycznej dostaw paliw na Bałtyku, bo nieznani sprawcy mogą wracać do akcji przed następnym sezonem grzewczym kryzysu energetycznego – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Czy Polska jest wystarczająco suwerenna energetycznie? Spięcie


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X