BezpieczeństwoEnergetykaOpinie

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (27.11-1.12.2023 roku).

1. Karwowski: Kto pilnuje polskiej bramy gazowej?

– Temat ochrony infrastruktury krytycznej jest ciągle żywy w debacie publicznej. O bezpieczeństwie energetycznym decydują jednak nie tylko rurociągi czy elektrownie ale i porty oraz terminale. Terminal LNG w Świnoujściu jest istotny z punktu widzenia państwa, stąd do jego ochrony oddelegowano wiele służb. Polska dba, by jej brama gazowa na świat była pilnie strzeżona – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Aleksandrowicz: Produkcja amunicji w Polsce kuleje pomimo zagrożenia z Rosji (ROZMOWA)

– Jeżeli Polska obecnie produkuje zbyt mało amunicji artyleryjskiej, to zwiększenie mocy dla nas jest kwestią „być albo nie być”. Musimy po prostu mieć takie zdolności, bo Rosja to nieustające zagrożenie – mówi Jerzy Aleksandrowicz, ekspert ds. obronności Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Jeżeli chcemy budować energetykę jądrową, musi ona być zabezpieczona w najlepszy możliwy sposób. Obrona oparta o systemy Patriot i Narew powinna być podstawą – dodaje.

3. Wójcik: Bałkany chcą się pozbyć gazu rosyjskiego

– Na Bałkanach rośnie chęć pozbycia się dostaw rosyjskiego gazu. Do zera. Sprawa jest pilna, dlatego rynek gazu ziemnego w tym regionie jest coraz bardziej zainteresowany zwiększeniem przepustowości międzysystemowego gazociągu (interkonektora ICGB) między Grecją a Bułgarią – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Maksymowicz: Gaz do Niemiec z Afryki zamiast z Rosji

– Niemcy pilnie potrzebują zewnętrznych dostaw gazu ziemnego. Blokada z rosyjskiego kierunku zmusiła je do afrykańskich inicjatyw ich zastąpienia. Listopad tego roku był miesiącem sfinalizowania niemieckich zabiegów o afrykańskie zasoby energetyczne – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Winiarski: Wzrost emisji w USA to cena za niezależność energetyczną Europy

– W Stanach Zjednoczonych emisje dwutlenku węgla pochodzące z obiektów, które zajmują się przetwarzaniem skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrosły o 81 procent względem poziomu sprzed czterech lat. Wedle prognoz, produkcja CO2 ma zwiększyć się do końca tej dekady. Sytuacja związana jest z eksportem amerykańskiego LNG do Europy, która po wybuchu wojny na Ukrainie rozpoczęła proces uniezależniania się od gazu ziemnego z Rosji – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

Putin zwalnia ministra, który następnie zostaje znaleziony martwy

W miniony weekend rosyjskie lotniska dotknęły liczne opóźnienia, a znaczna część lotów została odwołana. W poniedziałek Putin odwołał ze stanowiska...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...

Udostępnij:

Facebook X X X