TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

10 lutego 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (3.02-09.02.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Pędziwol: Czesi dali czarną polewkę atomowi z USA w odpowiednim momencie

Komentatorzy w Czechach twierdzą, że ogłoszenie, iż Westinghouse nie spełnił wymaganych warunków przetargu na nowe reaktory jądrowe, nastąpiło we właściwym momencie, niemal tuż po potwierdzeniu zakupu amerykańskich myśliwców F-35 przez Czechy. Aureliusz M. Pędziwol opisuje debatę po kontrowersyjnej decyzji.

2. Pilot F-16: Nasza służba to ciągła gotowość (ROZMOWA)

– Głównym zadaniem naszej jednostki jest pełnienie dyżurów bojowych. Drugim w kolejności wagi zadaniem są loty szkolne. Każdy pilot ma określoną liczbę dyżurów, w pozostałe dni trenuje. Działamy w dwóch trybach: albo bronimy granic przestrzeni powietrznej Polski, albo przygotowujemy się by być jak najlepszymi w chwili zdarzenia – mówi polski pilot F-16 w rozmowie z BiznesAlert.pl.

3. Moskwik: Oto dlaczego średnia cena energii na rynku w Polsce jest wyższa niż w Niemczech

– Instytut Jagielloński komentuje ceny hurtowe na rynku dnia następnego energii elektrycznej w Europie w styczniu 2024 roku, bo w Polsce jest drożej niż w Niemczech. – Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim niższy poziom mocy przesyłowych na połączeniach transgranicznych pomiędzy Europą Zachodnią a Środkową – ocenia Kamil Moskwik w rozmowie z BiznesAlert.pl.

4. Maksymowicz: Jak reformować górnictwo? Przypadek Argentyny

– Nowy prezydent Javier Milei, chce z argentyńskiego przemysłu surowcowego uczynić dźwignię gospodarczą kraju, pod warunkiem, że zostanie ono sprywatyzowane, ale niekoniecznie sprzedane obcemu kapitałowi. Argentyńska prywatyzacja sektora górniczego ma polegać na wykupie państwowych akcji przez podmioty i osoby prywatne. Tym, którzy dają gwarancje jej rozwoju banki udzielają pożyczek na przeprowadzenie prywatyzacji. Zagraniczne podmioty mogą w tym również uczestniczyć pod warunkiem, że nie będą posiadały większości akcji. To proste zasady obwiązujące w krajach gdzie sektor ten jest sprywatyzowany – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Szurowska: Gruzińska strategia, aby Unia była syta i Rosja cała

– Gruzja i Azerbejdżan chcą stać się krajami tranzytowymi dla produktów energetycznych importowanych do Unii Europejskiej z Azji Centralnej. Obecnie mogą pełnić podobną funkcję w przypadku towarów sankcjonowanych dostających się do Rosji – pisze Maria Szurowska, współpracownik BiznesAlert.pl.

Jaki klimat ma ciepłownictwo w Polsce? Spięcie