Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (22-26.03.2021).
1. Marszałkowski: Rosja nie jest utopią paliwową
Nie ma chyba państwa na świecie, w którym emocji nie wywoływałby ceny paliw wyświetlane na dystrybutorach. Temat ten często trafia na czołówki mediów, regularnie gości na ustach polityków i króluje w towarzyskich pogawędkach. O ile w państwach-importerach ropy temat wahań cen paliw często jest słusznie tłumaczony cenami ropy naftowej na światowych rynkach czy różnicami kursowymi, o tyle w przypadku państw-eksporterów ropy temat ten jest znacznie bardziej złożony. Jak wygląda to w Rosji? – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
2. Kurtyka: Polska będzie mieć trzy elektrownie jądrowe
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka mówił w Polskim Radio o polskiej recepcie na transformację energetyczną. Atom ma zastąpić węgiel jako źródło bezpieczeństwa i konkurencyjności gospodarki. Zapowiedział, że powstaną trzy elektrownie „prawdopodobnie” z dwoma reaktorami w każdej.
3. Constant: Francuzi mogą przedstawić ofertę budowy atomu z EDF w ciągu roku (ROZMOWA)
– Ramy czasowe złożenia konkretnej oferty wyznaczył polski rząd, który zadeklaruje wybór partnera na przełomie 2021 i 2022 roku, dlatego też oferta francuska powinna być gotowa w ciągu najbliższych 12 miesięcy – powiedziała Monika Constant, Dyrektor Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z BiznesAlert.pl.
4. Wójcik: Wyścig gazowy o Bałkany
Podpisany 12 marca tego roku wspólny protokół ExxonMobil, Excelerate Energy i albańskiego ministerstwa rozwoju i energii zapowiada, że na Bałkanach za trzy lata będą już cztery terminale pływające. Grecja będzie miała Revythousa o przepustowości 7,2 mld m sześc. oraz bliski ukończenia Aleksandropolis (6,3 mld.m sześc.) a Chorwacja terminal LNG na wyspie Krk, z przepustowością trzech miliardów metrów sześc. – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.
5. Jakóbik: Jeżeli Niemcy będą blokować atom, Polska może powołać komisję śledczą w sprawie Nord Stream 2
Jeśli Niemcy będą faktycznie próbowali blokować atom w Polsce, może ona doprowadzić do powołania komisji śledczej Parlamentu Europejskiego, która opóźni dostawy przez Nord Stream 2, pod warunkiem, że nie zatrzymają go sankcje USA – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.