TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

26 czerwca 2021, 07:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (21-25.06.2021).

TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

1. Jakóbik: Nie ma powrotu do kontraktu jamalskiego

Niezależnie od rozwoju sytuacji gazociąg Baltic Pipe na pewno jest potrzebny Polsce ze względu na chęć porzucenia dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego. To będzie możliwe nawet przy ewentualnym opóźnieniu w budowie Baltic Pipe, co zresztą wcale nie jest jeszcze przesądzone – mówi w rozmowie z DoRzeczy.pl redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.

2. Jakóbik: Koniec historii na rynku gazu w Polsce nie nastąpi wraz z zakończeniem kontraktu jamalskiego

Opóźnienie projektów LNG w USA może wywołać panikę podobną do tej, którą można było zaobserwować wobec problemów Baltic Pipe w Danii. Dostawy gazu do Polski spoza Rosji są bezpieczne, choć historia dywersyfikacji nie zakończy się wraz z końcem kontraktu jamalskiego. Czy to oznacza, że liberalizacja rynku gazu znów się odwlecze? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. Fedorska: Niemcy przełamują tabu CCS, choć wciąż się go boją

Technologia przechwytywania i składowania dwutlenku węgla (Carbon Capture and Storage – CCS) długo należała w Niemczech do tematów tabu, podobnie jak gaz łupkowy czy energia jądrowa. Większość obywateli Niemiec obawia się takich technologii. Jednak w obliczu trudności, które napotyka niemiecka Energiewende, temat CCS znów pojawił w niemieckiej polityce i debacie publicznej – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Maksymowicz: Recepta na geotermię z ziemi polskiej do brytyjskiej

Adam Maksymowicz pisze o projekcie geotermalnym United Downs w Kornwalii. – Jest o tyle interesujący, że w pewnym sensie naśladuje on polskie rozwiązania geotermalne, jakie zostały blisko pół wieku temu zrealizowane w Cieplicach Śląskich – Zdrój na Dolnym Śląsku – pisze.

5. Sawicki: Palący problem domowej fotowoltaiki. Nikt nie prowadzi statystyki jej pożarów

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych środków produkcji energii elektrycznej – zeroemisyjny, tani, własny. Na koniec kwietnia 2021 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 4,7 MW. Oznacza to wzrost o 129 procent w stosunku do kwietnia 2020 roku. Ten wzrost to w dużej mierze efekt mikroinstalacji. Jednocześnie w związku z tym rośnie – jak to ma miejsce z każdym urządzeniem elektrycznym – ryzyko ew. zaprószenia ognia. Przyczyną pożarów najczęściej okazują się błędy przy instalacji paneli fotowoltaicznych. Nie ma jednak jeszcze oficjalnych statystyk, które pomogłyby monitorować i w konsekwencji ograniczyć ryzyka pożarów wywołanych przez mikroinstalacje – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.