TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

8 stycznia 2022, 06:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (3-7.01.2022).

TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

1. Tretyn: Bez magazynów zapomnij o transformacji synu (ANALIZA)

W ostatnim czasie o magazynach energii słyszy oraz można usłyszeć coraz więcej. Jaka jest ich rola w procesie transformacji energetycznej oraz czy są niezbędnym elementem całego procesu przejścia na energetykę zero i niskoemisyjną? O udziale magazynów energii w procesie transformacji energetycznej pisze redaktor BiznesAlert.pl Aleksander Tretyn.

2. Naimski: Pomoc wobec drożyzny na rynku gazu pochodzi ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ujawnił źródło pomocy w dobie wysokich cen gazu. – Koszty ponoszą indywidualni odbiorców oraz wrażliwi odbiorcy (szpitale czy też żłobki). Ci odbiorcy będą chronieni i otrzymają stosowne dopłaty do gazu, które będą pochodziły z funduszu przeznaczonego na różnego rodzaju wsparcia. Fundusz ten pochodzi ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 – powiedział w Polskim Radio 24.

3. Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)

– Gazprom umiejętnie wykorzystuje narzędzia rynkowe do gry, która ma zgoła nierynkowy charakter i oprócz biznesowych, także cele polityczne po myśli Kremla. Ta gra może ściągnąć na Polskę scenariusz w którym ta jednak podpisze nowy kontrakt jamalski z Gazpromem a Europa wpadnie w pułapkę gazową razem z nią – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Jakóbik: Każdy kto ma atom ma też mniejsze emisje i tańszą energię

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce ma uzasadnienie, bo przyniesie obniżkę emisji CO2 oraz niższe ceny energii. Polacy chcą mieć pierwszy reaktor w 2033 roku.

5. Jakóbik: Prywatyzacja polityki gazowej w Polsce a la Gazprom

Dalsza liberalizacja rynku gazu w Polsce stanęła pod znakiem zapytania przez kryzys energetyczny. Niewłaściwa odpowiedź na to wyzwanie może oznaczać, że ten proces przebiegnie pod dyktando rosyjskiego Gazpromu i skończy się prywatyzacją polityki gazowej, którą Rosjanie poukładają po swojemu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.