TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #39

12 października 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (7-11.10.2019).

1. Bojanowicz: W co gra prezydent Ukrainy? (ANALIZA)

Przez ostatnie cztery lata rynek gazowy na Ukrainie przeszedł ogromną zmianę wspartą merytorycznie i finansowo przez Unię Europejską (UE) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Kosztem ogromnych wyrzeczeń dla społeczeństwa i gospodarki Kijów odciął się od dostaw rosyjskiego gazu, od którego przez wiele dziesięcioleci był uzależniony. Paradoksalnie niebagatelne znaczenie dla przyspieszenia modernizacji sektora energetycznego miała aneksja wschodniej części terytorium Ukrainy przez Rosję – przecież z okupantem nie wchodzi się w relacje biznesowe. Jednak 2019 rok przyniósł zmiany na ukraińskiej scenie politycznej. Obecna władza wyraźnie próbuje porozumienia z Rosją, przynajmniej w kwestii zakupu gazu. Jak na taką mieszankę zareaguje ukraińskie społeczeństwo trudno dać jednoznaczną odpowiedź, gdyż wszystko będzie zależeć od tego jak tę sytuację „sprzeda” swoim obywatelom ukraiński rząd – pisze Roma Bojanowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Naimski: Polska będzie mogła słać gaz na Węgry i Ukrainę

Według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, rozbudowa połączeń gazowych Polski z sąsiadami, umożliwi dostawy do Węgier i na Ukrainę.

3. Milczarski: Marzę o tym, by podróż przez CPK była dla pasażerów przyjemnością

– CPK jest też projektem intermodalnym. Pasażerowie na przykład z Krakowa powinni dojeżdżać na połączenia międzykontynentalne do CPK. Chcemy, by pasażer lecący z Krakowa oddał swoją walizkę w pociągu do CPK i odebrał ją na przykład w Sydney – powiedział prezes PLL LOT Rafał Milczarski na panelu poświęconym CPK podczas Kongresu 590.

4. Śmigielski: Zainwestujemy w porty albo polski offshore zbuduje zagranica (ROZMOWA)

– Bez portów nie powstanie żadna morska farma wiatrowa. Aktualnie polskie porty są przygotowane do obsługi morskiej energetyki wiatrowej częściowo, w ok. 85- 90 procentach. Należy jednak pamiętać, że nie mówimy o tej gotowości pod kątem  całych portów, a  jedynie o terminalach kontenerowych w Gdyni czy  Gdańsku. Mniejsze porty umiejscowione najbliżej mających powstać farm wiatrowych nie są w ogóle przygotowane do obsługi morskich wiatraków. Jest zagrożenie, że pierwsze farmy wybudują nam inni  – powiedział prezes Morskiej Agencji Gdynia Michał Śmigielski w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.

5. Bartosiak: Polska i USA mają dużo do ugrania w naszym regionie Europy

– Teoretycznie państwa, które chcemy ze sobą spiąć energetycznie, są słabsze od tych, które mogłyby działać przeciwko temu procesowi. Mamy tu dużo do ugrania ze Stanami Zjednoczonymi, by stworzyć przewagę państw regionu – powiedział prezes Strategy & Future Jacek Bartosiak na konferencji Nafta-Gaz-Chemia pod patronatem BiznesAlert.pl.