Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (10.08.-16.08.2024 roku).
1. Maksymowicz: Niemcy odkryli złoża rudy miedzi i nie chcą już oglądać się na Polskę
– Australijska spółka górnicza GreenX Metals Limited, mająca również swój oddział w Warszawie, odkryła na terenie Niemiec bogate i płytko zalegające złoża rudy miedzi. […] Tamtejsza sytuacja gospodarcza nie jest w najlepszej kondycji, a wraz europejskimi nawoływaniami do niezależności w wydobyciu surowców krytycznych, temat ten zwrócił uwagę biznesu. Do tego czasu był on gospodarczo blokowany przez polskie górnictwo, które zaopatrywało Niemcy w miedź. Ci jednak stają się coraz bardziej sceptyczni jeśli chodzi o jej import z Polski – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.
2. Baca-Pogorzelska: Ukraina zaczyna pokazywać Rosji kolejny energetyczny gest Kozakiewicza. Czy jej się uda?
– Hurrra, jutro w całym kraju nie będzie ograniczeń w dostawach prądu – to w ostatnich dniach wiadomość, która bardzo często pojawia się na ukraińskich kanałach na Telegramie. A wszystko dlatego, że sytuacja energetyczna naszego sąsiada po ciężkich miesiącach związanych z atakami wroga na infrastrukturę krytyczną zaczyna się wyraźnie poprawiać – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z obwodu sumskiego w BiznesAlert.pl.
3. Maksymowicz: Olimpijski złoty medal, nie jest tak naprawdę ze złota
– Złoty medal wcale nie jest w przeważającej mierze złoty. Zgodnie z przepisami MKOl zawiera zaledwie sześć gramów złota. Jednak większość medalu to 505 gramów srebra, z dodatkowymi 18 gramami żelaza z Wieży Eiffla, co daje łącznie 529 gram. Przeliczając jubilerską zawartość złota w tym najważniejszym medalu to wynosi ona zaledwie 0,24 karata, czyli jest to zawartość symboliczna i w rzeczywistości ledwie zauważalna w tym medalu, którego wartość jest bardziej prestiżowa, aniżeli rzeczywista – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.
4. Stachura: Historia upadku NABE. Czy polskie spółki pozbędą się węgla?
– Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) to upadły projekt, który w założeniu miał wyrwać polskie spółki energetyczne z objęć aktywów węglowych. Plan restrukturyzacji górnictwa dalej czeka na konkrety, ale te, jeśli się pojawią, to w innej formie i pod innym szyldem – pisze Jędrzej Stachura, redaktor BiznesAlert.pl.
5. Wróbel: Wyścig atomowy USA i Chin. Czy ustawa Amerykanów wystarczy?
– Stany Zjednoczone i Chiny, jako ogromne mocarstwa na arenie międzynarodowej, konkurują ze sobą na wielu płaszczyznach, w tym w kwestii energetyki jądrowej. Do tej pory to USA były liderem rozwoju tej technologii. Jednak z najnowszych analiz wynika, że obecnie to Chińczycy wyprzedzają je w tej dziedzinie o ponad 10 lat. Amerykanie przedstawili specjalną ustawę, która może to zmienić – pisze Natalia Wróbel ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki SGH w BiznesAlert.pl.