Francja chce zaniżyć ceny paliwa na stacjach. Koncern paliwowy protestuje

20 września 2023, 13:25 Alert

W Francji rząd planuje wprowadzić ustawę, która ma umożliwić sprzedaż paliwa ze stratą. Do tej pory było to zabronione jako szkodliwe dla rynku i konkurencyjności. Co stoi za tą zmianą? Walka z rosnącą inflacją. Właściciele stacji paliw deklarują sprzeciw.

W czasie inflacji rośnie niezadowolenie społeczne z rosnących cen, w tym paliwa. Rząd Francji aby uniknąć niepokojów społecznych przygotowuje ustawę, która ma umożliwić koncernom sprzedaż paliwa z stratą, dokument ma być rozpatrzony w październiku. Rząd zapowiedział, że od grudnia przez sześć miesięcy będzie możliwość takiego zaniżenia cen.

Jak podaje PAP TotalEnergies, koncern petrochemiczny, odmawia takiego zaniżenia cen. Należy do niego jedna trzecia francuskich stacji.

– 1,99 euro to pułap, niżej nie zejdziemy. To już znaczny wysiłek. Pułap ten obowiązuje obecnie na około 3 tys. stacji. Oznacza to, że normalna cena jest wyższa. Czy często sprzedaje się produkty ze stratą? – podaje cytowany przez PAP Patrick Pouyanne, dyrektor generalny TotalEnergies.

Gigant paliwowy nie jest jednak sam, jak pisze Państwowa Agencja Prasowa powołując się na Le Figaro Leclerc, Intermarche, System U, Casino, Auchan oraz Carrefour sprzeciwiają się sprzedaży paliwa z stratą na stacjach należących do nich.

Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire obiecał pomoc rządu, w postaci rekompensaty.

Państwowa Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Filiński: Chaos paliwowy we Francji