Zapraszamy na relację na żywo z drugiego dnia szóstej edycji konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Zachęcamy do śledzenia relacji na BiznesAlert.pl oraz video, do którego link znajdą Państwo poniżej. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.
Relacja na żywo z konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”
Panel – Bałtyk energetyczną infrastrukturą krytyczną wyzwania oraz zagrożenia
13:36
– Interesuje nas to, by nasza działalność była jak najmniej zależna od czynników zewnętrznych. Nasza strefa ekonomiczna jest w bezpośrednim sąsiedztwie z rosyjską i to z tego kierunku są największe zagrożenia. Dotyczą one infrastruktury podwodnej. Powinniśmy się koncentrować na tym, co intruzi chcieliby zrobić w obszarze naszej działalności. Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych i znowu tutaj trzeba uważać na to, co dzieje się pod wodą, bo w ten sposób łatwiej jest prowadzić działalność sabotażową – prezes zarządu Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437746379632300036
Panel – W jaki sposób transformacja energetyczna będzie budowała potęgę w oparciu o geoekonomię?
11:54
– Nowy Bauhaus jako nowy styl życia Europy może być korzystny. Jeśli powstaną warunki do nowego odbicia Europy, powstaje pytanie, czy to możliwe, żeby takie same warunki powstały w innych częściach świata. Może się to stać, jeśli zbiegnie się czynnik ideologiczny z możliwością zysku dla różnych grup. Energetyka jądrowa zmniejszy naszą zależność od gazu, niezałatwiona pozostaje kwestia efektywności energetycznej. Polacy mogą liczyć na taryfę ulgową w negocjacjach o Fit For 55, w zależności od tego, czy stanowisko rządu będzie pragmatyczne – uważa dr hab. Paweł Kowal, prof. PAN.
11:30
– Ropa i gaz są głównymi źródłami budżetowymi Federacji Rosyjskiej. Są one też źródłem atrakcyjności gospodarczej dla partnerów nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Z naszego punktu widzenia największe znaczenie ma aspekt geopolityczny – Rosja jest traktowana jak potęga rewizjonistyczna, a nośniki energii mogą być do tego wykorzystane. Polityka rosyjska ma elementy stałości – osłabianie integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej z Unią Europejską, i uzależnianie Europy od ich nośników energii. Jest to dążenie do dezintegracji Europy i marginalizacji Ukrainy – twierdził prof. dr hab. Andrzej Podraza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
11:05
– Żadne z państw Unii Europejskiej nie jest dziś poważnym producentem i eksporterem energii, ostatnia status ten straciła Dania. Norwegia miała szczęście, że odkrycie jej złóż zbiegło się w czasie z tzw. III transformacją energetyczną, której motorami były ropa i gaz. Kraj ten ma również znaczne zasoby hydroenergetyczne, które stanowią 50 procent jej miksu energetycznego – zaznaczył prof. Jakub M. Godzimirski z Norwegian Institute of International Affairs.
10:50
– Przyczyną, dla której rząd Angeli Merkel chciał zbudować Nord Stream 2, była stałość dostaw gazu i przeprowadzenie transformacji energetycznej. Celem stricte geopolitycznym była współpraca z gospodarka Rosją, która miała poprawić stosunki z Rosją, nie widzą oni zagrożeń z tym związanych. Teraz toczy się gra na poziomie sądowym o rozumienie nowelizacji dyrektywy gazowej. W sensie politycznym kanclerz Merkel uznała, że to część prawa europejskiego. To część politycznego układu z USA, którzy nalegali na takie rozwiązanie. Rosjanie wciąż jednak walczą o to, by wyłączyć projekt spod prawa europejskiego – powiedział prof. dr hab. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437702993076445187
10:35
Ruszył kolejny panel konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” pt.: ,,W jaki sposób transformacja energetyczna będzie budowała potęgę w oparciu o geoekonomię”.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437698850647642117
Panel – Bezprzewodowa sieć łączności jako kluczowy element bezpieczeństwa funkcjonowania nowoczesnych sieci energetycznych
11:40
Z punktu widzenia technologicznego sądzę, że na rynku mogą funkcjonować różne systemu. Niekoniecznie musi być tak, że 5g będzie zagrożeniem dla LTE czy tetry. Jeżeli będą systemy nowsze od 5 g powinny zazębiać swoją funkcjonalność. Można rozważyć hybrydy, które pozwolą łagodnie przejść okres ciężkich zmian. Nie wyobrażam sobie, żeby operator co kilka lat zmieniał cały system – powiedział wiceprezes zarządu Tauron Dystrybucja S.A Waldemar Skomudek.
11:20
– Przygotowaliśmy katalog głównych usług dla naszych klientów. Będziemy w stanie te usługi zmieniać albo dostosowywać do poszczególnych klientów. Jesteśmy w stanie dostosować się do klientów tak aby była całkowicie zgodna z ich potrzebami. Wszystko zależy jak uzgodnimy sobie rodzaje współpracy. Na przykładzie PGE Dystrybucja – najważniejszą decyzją jest jak operator zaangażuje się w lokalna infrastrukturę. Nasza orlą w fazie inwestycyjnej będzie dostarczenie głównej sieci i zarządzanie nią, będziemy budowali specjalistyczne laboratorium, budowali centrum nadzoru sieci. Planujemy w ramach systemów, które dostarczamy dostarczać pulpity samoobsługowe gdzie będzie można zarządzać podstawową konfiguracją. Jeżeli chodzi o model w pierwszym etapie to przyjęliśmy model mieszany. W momencie, w którym w danych lokalizacjach. W miejscach gdzie PGE dystrybucja posiada maszty to jesteśmy na etapie postępowania przetargowego na diagnozę stanu technicznego masztów pod kątem sieci bazowych. Tam gdzie PGE nie posiada infrastruktury przyjęliśmy model dzierżawy masztów. Jeżeli 5 G będzie bardziej dojrzałą technologią, to dlaczego nie migrować w tym kierunku – dodał wiceprezes zarządu PGE Systemy Szymon Ferens.
11:15
– Im szybciej rozpoczniemy informowanie rynku o naszych działaniach i statusie działań postanowiliśmy, że będziemy pytali ich o opinie. Zainteresowanie na pewno jest, jako PGE jesteśmy na etapie realizacji inwestycji etapu pierwszego, czyli dla PGE dystrybucja. Jeśli testy się potwierdza i kolejni uczestnicy rynku będą chcieli przystąpić do programu będziemy ustalali harmonogramy wdrożeniowe. Pasmo LTE 450 na morzu to aspekt, który ostatnio pojawił się w ramach grupy PGE. Odbyły się bardzo wstępne rozmowy na tematy wykorzystania sieci LTE 450, aby sygnały z farm wiatrowych pozyskiwać technologią. Wydaje się, że jest ona możliwa do wykorzystania, ale jeszcze nie doszliśmy do etapu, w jaki sposób ją wykorzystać – powiedział wiceprezes zarządu PGE Systemy Szymon Ferens.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437729120268570626
11:00
– Zwiększenie transmisji wymaga od nas abyśmy mieli system dedykowany, abyśmy zabezpieczyli się na przyjęcie nowych informacji – oznajmił wiceprezes zarządu Enea Operator Michał Cebula.
10:45
– Bezwzględnie uważam, z punktu widzenia sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, czuję jakie grożące są sytuacje gdy zaczyna szwankować łączność. Gdy jest problem z nawiązaniem łączności, sterowaniem łącznikami. To daje asumpt aby mieć własną sieć dedykowaną. Energetyka nadal powinna optować za tym aby mieć własną łączność. Nie wyobrażam sobie aby chcąc działać rynkowo nie mieć własnych narzędzi do pozyskiwania własnych łączności. Waga przekierowana w kierunku teletransmisji, telepomiaru. To przesądza, że energetyka powinna mieć własny system łączności – powiedział wiceprezes zarządu Tauron Dystrybucja S.A Waldemar Skomudek.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437712649631019011
10:40
– Dedykowana technologia – to jest dosyć istotne żeby w sektorze krytycznym była przewidywalność parametrów systemu łączności. Jeżeli jesteśmy właścicielem mamy dużo większą kontrolę i zarządzalność – zaznaczył wiceprezes zarządu PGE Systemy S.A. Szymon Ferens.
10:30
– Współpraca w zakresie systemu LTE – dzisiaj patrząc z punktu widzenia nowoczesnych sieci energetycznych, to jest to domena wokół której podejmowane są różne działania mające usprawnić rozwój nowoczesnych sieci. Patrząc przez pryzmat nowych technologii w tym również swoje sieci odnajduje łączność dedykowana, technologiczna. Energetyka w zasadzie zasługuje aby były indywidualne rozwiązania łączności. Patrząc z punktu bezpieczeństwa łączność jest decydująca. Łączność głosowa to jeden z elementów istotnych, w nowoczesnych sieciach przede wszystkim telesterowanie, telemetria. Tak aby można było tym sterować indywidualnie i zdalnie. Tauron dystrybucja obsługuje ponad 5,5 mln klientów. Jeśli myślimy o licznikach zdalnego odczytu. Musimy mieć silne systemy w kategoriach informatycznych. Muszą to być bezpieczne systemu. Przede wszystkim inspiracja do podjęcia współpracy to nowa technologia, technologia która jest technologią przyszłości jakie będą dalsze decyzje czas pokaże – o technologii LTE – powiedział wiceprezes zarządu Tauron Dystrybucja S.A Waldemar Skomudek.
17:10
– Domowe magazyny energii będą rozwiązywały skutecznie problem przeciążonych sieci. PV razem z magazynem energii mogą działać u prosumenta, jeśli zostaną prawidłowo dobrane. Powinno nastąpić takie rozwiązanie, że magazyn nie tylko dobrany powinien być prawidłowo, ale też skontrolowany przez OSD, czy dobór paneli i dobór magazynu jest prawidłowy, by nie zakłócało sieci. Dzisiaj sieć stała się magazynem energii. Magazyny mogą i na pewno staną się kluczową rolą w systemie elektroenergetycznym, gdy niestabilnych OZE będzie przybywało, natomiast muszą one być kontrolowany przez OSD. Kwestia hybrydowych źródeł OZE połączonych z magazynami energii wymaga doprecyzowania, im szybciej ustawodawca tego dokona, tym szybciej rynek magazynowania energii będzie rósł. To bardzo ważny element. Trzeba wykreować rynek usług opartych o magazyny energii. Magazyny energii powinny być skatalogowane przy opłatach. To ważne przy zmianie ustawy prawo energetyczne, by można było naliczać określona opłatę – powiedział Paweł Śliwa wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej. – Jednym z punktów strategii PGE są magazyny energii. Chcemy mieć zainstalowane 800 MW magazynów energii. Chcemy być liderem w zakresie magazynowania energii w Polsce. Przykładem jest oddany pierwszy magazyn energii elektrycznej oparty o power packing Tesli, wspierający system elektroenergetyczny. Problemy w sieciach niskiego napięcia odczuwalne są w dni najbardziej produktywne dla PV. Udaje się zbilansować, natomiast przy tak dużym rozwoju PV mogą pojawić się problemy – dodał.
16:44
– Sektor gazowy będzie miał istotne znaczenie w procesie transformacji. Z perspektywy dystrybucji musimy zmierzyć się z trzema wyzwaniami – zapotrzebowanie aktualnych klientów z innego paliwa na gaz ziemny, drugie wyzwanie to przestawienie klientów, którzy zużywają paliwa bardziej emisyjne (węgiel) – ciepłownie, elektrociepłownie – w dość krótkim okresie chcą oni przestawić się na inne paliwa i wiąże się to z rozbudową sieci. Trzecie wyzwanie dotyczy gazów odnawialnych bądź zeroemisyjnych. Należy przystosować sieci tak, by transportować w sposób bezpieczny biometan i wodór. Możliwość transportowania wodoru pozyskanego z OZE czy sieciami stricte pod wodór czy też w mieszaninie z gazem ziemnym, to zagadnienia bardzo złożone. Jako operator jesteśmy zobowiązani do zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa sieci pod kątem infrastrukturalnym, jak i pod kątem klientów, którzy będą korzystać z tego gazu – powiedział dr hab. inż. Piotr Janusz z Polskiej Spółki Gazownictwa.
15:47
– Z punktu widzenia TGE uznanie roli gazu jako paliwa przejściowego na następne 10 lat jest interesujące biznesowo, ponieważ zwiększy się wolumen obrotów. Uważnie śledzimy regulacje dotyczące zazieleniania gazów za pomocą biometanu i wodoru. To jednak wciąż wczesny etap i trudno powiedzieć, czy z perspektywy 10 lat powstanie osobny rynek wodoru z dedykowaną siecią, czy będzie można skopiować rozwiązania dotyczące rynku gazu ziemnego. Jestem przekonany, że dalibyśmy radę we wszystkich scenariuszach – powiedział dr Marcin Sienkiewicz z Towarowej Giełdy Energii.
15:31
– KGHM ma własne źródła energii, generacja własna to około 22 procent energii zużywanej przez KGHM. Potrzebujemy systemu, który zapewni nam bezpieczeństwo, a jednocześnie widzimy w tym kontekst biznesowy, gdzie nadmiar możemy dystrybuować na rynku energii – mówi dr inż. Magdalena Król z KGHM. – Jesteśmy zainteresowani obniżeniem śladu węglowego. Wykorzystując dobrą koniunkturę przyglądamy się SMR, ale czekamy na odpowiedniego partnera. Jako KGHM wiemy, że są technologie zapewniające produkcję wodoru, ale musimy znaleźć technologie pozwalające go wykorzystać – zaznaczyła.
Dr. M. Król, @kghm_sa: Generacja własna to około 22% energii zużywanej przez KGHM. Potrzebujemy systemu, który zapewni nam bezpieczeństwo, widzimy w tym kontekst biznesowy, gdzie nadmiar możemy dystrybuować na rynku energii | #FiPR #BezpiecznaVIKonferencja pic.twitter.com/qQBjovtkz8
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 13, 2021
12:36
– Nie widzę tego, aby państwo, jego instytucje dawały do zrozumienia, że nasze projekty, jako spółki prywatnej, są traktowane, gorzej niż w przypadku państwowych spółek. Z perspektywy Polenergii wyzwaniem są wąskie gardła logistyczne i kwestia portu instalacyjnego. Aby osiągnąć sukces porty muszą być przygotowane, zwłaszcza, że w jednym czasie będzie realizowanych kilka inwestycji. Musimy mieć perspektywę korzystanie z różnych portów, chociaż chcielibyśmy aby tym docelowa była Gdynia – zaznaczył prezes zarządu Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej Maciej Stryjecki.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437370499873509377
12:30
– Jednym z wyzwań jest kwestia administracji. Trzeba pamiętać, że administracja pierwszy raz będzie wydawać decyzje związane z inwestycjami. Drugim wyzwaniem jest rozbudowa infrastruktury przesyłowej będącej po stronie PSE. Jeżeli nie powstaną te inwestycje, to prąd z morza nie popłynie. My widzimy determinacje po stronie PSE, nie obawiamy się o intencje inwestora, ale to są duże inwestycje, które też mają swoje wyzwania. Trzecim elementem jest fakt intensywnego rozwoju inwestycji w MFW w całej Europie, co może wywołać problem związany z dostępnością odpowiednich, specjalistycznych firm instalacyjnych, statków, czy komponentów potrzebnych do budowy morskich farm wiatrowych – powiedziała prezes PGE Baltica Monika Morawiecka.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437369680084230145
12:25
– Cieszę się, że mamy coraz więcej ważnych aktów prawnych, które przyczyniają się do poczucia stabilności inwestycyjnej jeżeli chodzi o sektor Morskich Farm Wiatrowych. Wszyscy wiążemy duże nadzieje z umową sektorową, chcemy aby jak najwięcej z pieniędzy zostało w Polsce, aby polski przemysł zyskał na tych inwestycjach. Morska energetyka wiatrowa będzie ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Duże i skomplikowane inwestycje wiążą się z wieloma wyzwaniami, które trzeba pokonać. Najtrudniejsze są dla inwestorów wyzwania będące poza naszą kontrolą – zaznaczyła prezes PGE Baltica Monika Morawiecka.
12:22
– Inwestycja w Offshore musi się udać, ona ma wsparcie, jesteśmy w stanie przeprowadzić inwestycję w farmy wiatrowe na Bałtyku – powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
11:53
Trwa panel ,,The impact of climate change on transatlantic security. How can energy transition contribute to the mitigation efforts?”, w którym biorą udział David Van Weel i podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. Moderatorem rozmowy jest pracownik stałego przedstawicielstwa RP przy NATO Dominik P. Jankowski.
11:02
– Nie ma alternatywy cenowej dla energetyki jądrowej uwzględniając koszty inwestycji i generacji. Kiedy zaczynaliśmy prace nad raportem mieliśmy przeczucie, że wykorzystujemy nowatorskie rozwiązania. W trakcie prac okazało się, że takie podejście było stosowane w innych krajach. Podobne analizy z podobnymi rezultatami zostały przeprowadzone m.in. w Holandii i Wielkiej Brytanii – podkreśla pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
10:59
– Strategie uwzględniają polskie warunki klimatyczne. Na przykład fakt, że średnio przez trzy tygodnie w grudniu i styczniu wiatr wieje słabo, a dzień jest krótki. To problem dla sieci – zaznaczył dyrektor współpracy zagranicznej w PSE Leszek Jesień.
10:40
– System europejski jest synchronizowany. Obecnie państwa mocno inwestują w OZE dlatego, że mogą to zrobić, ponieważ w innych państwach jest silna gałąź mocy wirującej, czyli tej, która może uzupełniać system w każdym momencie kiedy jest to potrzebne. Za kilkanaście lat, kiedy obecne rezerwy w postaci stabilnych źródeł zostaną wycofane z systemu spowoduje to konieczność znalezienia innego stabilnego środka mocy wirującej. Problemem będzie również import energii. Kiedy np. w Niemczech nie będzie wiało, nie będzie wiało również w Polsce. Co oznacza, że sami Niemcy nie będą mogli eksportować swojej energii – powiedział kierownik interdyscyplinarnego zespołu analiz energetycznych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych dr inż. Karol Wawrzyniak.
10:35
– Dzisiaj kanibalizujemy system przewidywalny, im więcej niestabilnych źródeł tym więcej wydatków. System niemiecki, bardzo niestabilny i bardzo nasycony OZE ponosi koszt bilansowania powyżej miliarda euro rocznie – dodał dyrektor współpracy zagranicznej w PSE Leszek Jesień.
10:27
– Nowe źródła energii, w tym OZE i atom, będą wymagały ogromnych inwestycji w budowę sieci przesyłowych. Offshore spowoduje, że na Pomorzu powstanie silne źródło generacji energii, której obecnie tam nie było. Rozprowadzenie energii stamtąd będzie kluczowe. Obecnie mamy system stabilny i przewidywalny. Możemy produkować energie w każdym momencie. OZE jest ważnym dodatkiem. Za 20 lat system ma być oparty na niestabilnych źródłach energii i trzeba się zastanowić co zastąpi stabilne elektrownie jak np. elektrownie węglowe. To ważne aby utrzymać w sieci 50Hz – zaznaczył dyrektor współpracy zagranicznej w PSE Leszek Jesień.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437335315736403968
10:23
– Koszt całkowity budowy elektrowni to nie tylko koszt budowy samej elektrowni poniesione przez właściciela elektrowni, ale to koszt całej gospodarki, całego państwa, które są ponoszone poprzez różne podatki, opłaty, ulgi udzielane przez państwo – podkreśla pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437331958095298565
10:01
– Rewolucje zarządzane politycznie to rzecz niebezpieczna. Wymagają regulacji, relacji między decydentami a tymi, których będą dotyczyć ich decyzje. Mamy w Polsce przed sobą trudny okres. Odchodzimy od węgla i to jest decyzja polityczno-administracyjna. Musimy sobie uświadomić na tym poziomie, że węgiel należy czymś zastąpić, tym co jest dostępne, a nie tym co jest wyimaginowane, co jest być może przyszłością, ale na razie tego jeszcze nie ma. W perspektywie o której możemy myśleć podejmując decyzje będzie to gaz, energetyka nuklearna i OZE, które znamy. Równowaga między tymi technologiami, zróżnicowanie między nimi, jest tak samo ważne jak różnicowanie kierunków dostaw surowców energetycznych – podkreśla pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437327762331770882
9:57
– Ten dialog jest kontynuowany z nowym rządem amerykańskim. W przyszłym tygodniu przyjedzie do Warszawy sekretarz energii Jennifer Granholm i odbędziemy sesję dialogu strategicznego. Ta relacja między naszymi krajami wykracza pomiędzy jeden rząd oraz administrację. Sądzę, że możemy być optymistyczni także po naszej stronie polskiej, że ta inicjatywa będzie popierana i będzie trwała niezależnie od tego kto za 4, 8, 12, czy 16 lat rządził w Polsce – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
9:40
Były doradca sekretarza energii USA do spraw międzynarodowych Theodor J. Garrish odebrał nagrodę konferencji w Rzeszowie. Mówił o współpracy Polski oraz USA przy atomie. – Świat nie zrealizuje celów klimatycznych bez energetyki jądrowej – ocenił gość konferencji w Rzeszowie.
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437321506024038401
9:20
Konferencja organizowana przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczęła się.
⏰ VI edycja Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” organizowana przez @InstytutPE rozpoczęła się. Zachęcamy do śledzenia relacji! ☝ | #BezpiecznaVIKonferencja #Rzeszów2021 pic.twitter.com/Dje2rnSO0Z
— BiznesAlert.pl ⚡ (@BiznesAlert) September 13, 2021
https://twitter.com/BiznesAlert/status/1437321506024038401
Opracowali Michał Perzyński, Mariusz Marszałkowski, Gabriela Cydejko