Transformacja energetyczna a wyzwania rynku na EUROPOWER 2019 (RELACJA)

6 listopada 2019, 14:00 Energetyka

Panel o przyszłości polskiej energetyki na konferencji EUROPOWER 2019 pod patronatem BiznesAlert.pl był okazją do omówienia osiągnięć sektora i wyzwań stojących przed nimi w przyszłości.

EuroPower2019

Napisać rynek energii na nowo

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Dariusz Gawin zreferował stan rozwoju rynku energii w Europie. – W zasadzie w części większej lub mniejszej sieć jest wykorzystywana w Europie na potrzebę różnych krajów. Jedne wykorzystują sieć innych na własną korzyść. Przepływy kołowe to rzeczywiście problem. Pierwotnie on dotyczył kilku krajów, ale obecnie ma znaczenie europejskie. Było wiele podejść pozwalających to zagadnienie rozwiązać, w trzecim pakiecie energetycznym i nie tylko. Pewne narzędzia się pojawiły. Życie pokazało, że nie udało się ich efektywnie wykorzystać – powiedział prezes URE.

– Jeśli chodzi o ilość połączeń transgranicznych, to trzymajmy kciuki aby cel 70 procent zdolności dla handlu transgranicznego został osiągnięty – dodał. – Jeśli chodzi o rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, to stoi przed nami dużo bardziej ambitne zadanie. Ten obszar nie został do końca rozpoznany i będziemy się tutaj uczyć budując. – W tym sensie musimy napisać rynek na nowo – podsumował Gawin.

Gawin: Patrzę w przyszłość, ale nie jestem zwolennikiem ingerencji w rynek energii

Offshore nie może powtórzyć błędów atomu

– Jeśli spojrzymy na możliwości inwestycyjne polskich grup energetycznych, to mamy mało środków. Wyporność na poziomie 12-14 mld złotych to jest nic. Do tego chyba dziesięć lat mamy podmiot budujący elektrownię jądrową. Tam pracują ludzie i dostają co miesiąc przelewy. Podatnicy powinni wiedzieć czy na pewno warto im dalej płacić – oceniła Dorota Dębińska-Pokora, partner PwC Polska.

– Jeśli mówimy, że chcemy mieć energetykę jądrową, to musimy powiedzieć jak, bo pewnie będzie trzeba sięgnąć do kieszeni obywatela. Jej zdaniem Polska stoi przed podobnym testem w branży morskich farm wiatrowych. Są śmiałe deklaracje władz i za nimi powinny pójść działania, aby offshore nie poszedł drogą atomu.

Offshore jest przesądzony

Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy do spraw wytwarzania energii w PKN Orlen mówił o perspektywie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. – Ten projekt jest w jakiś sposób przesądzony – powiedział Dybowski. – Pozostaje pytanie kiedy ta energetyka powstanie i co jeszcze może wnieść do gospodarki.

Zdaniem dyrektora PKN Orlen energetyka tego rodzaju potrzebuje zabezpieczenia, ale część elektrowni konwencjonalnych nie potrafi sobie poradzić na rynku. – Należy je traktować jako część infrastruktury, pewnego rodzaju rezerwy. Mówimy o rynku mocy. To jest pewnego rodzaju wsparcie finansowe w celu zagwarantowania rezerwy w systemie.

Orlen rozważa wytwarzanie wodoru z offshore

Hałdy solarne

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala mówił o środkach na transformację energetyczną. – Jeżeli będzie można uzyskać finansowanie, choćby w postaci długu bez oprocentowania, da możliwość tworzenia biznesu z przewagą i możliwością rozwoju – ocenił.

– Wykorzystanie hałd utrudniają przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym, bo nie przewidują zapisów o farmach solarnych. Należy stworzyć szybszą ścieżkę postępowania, aby umożliwić takie inwestycje – dodał prezes.

Węglowy gigant apeluje o ułatwienie inwestycji fotowoltaicznych

Reaktor to kocioł

Roman Szwed, prezes ATENDE, wskazał, że elektrownie jądrowe sprzed kilkudziesięciu lat faktycznie działają stabilnie, ale rozwój technologiczny premiuje nowe technologie, jak małe reaktory jądrowe. – To przyszłość także dla Polski. Łatwiej włączyć się w cykl produkcyjny i wykorzystać potencjał Polski w rozwiązaniach, które nie są jeszcze zdefiniowane. Taki reaktor jądrowy to po prostu kocioł. Trochę wody paruje, para leci i kręci turbiną. To jest to samo, co robimy z węglem i mamy firmy, które się tym zajmują. Trzeba zacząć to robić – przekonywał panelista.

Wysokosprawne elektrownie węglowe

38 procent naszej floty wytwórczej to moce bazujące na odnawialnych źródłach energii. W pierwszym półroczu ponad 40 procent energii wytworzyliśmy z tych źródeł – powiedział wiceprezes Energi Dominik Wadecki. Jego zdaniem w sytuacji wyspecjalizowania Grupy Energa w obszarze OZE, istnieje możliwość finansowania tego rodzaju inwestycji także z wykorzystaniem wewnętrznych metod finansowania oraz z wykorzystaniem kredytów dostępnych w formule ESG, które są powszechne na rynku światowym. To ponad 400 mld dolarów w 2018 roku.

EBOR: Środki na transformację polskiej energetyki na pewno się znajdą