AlertWszystko

Trwa debata o Nord Stream 2 w Brukseli

(MamPrawoWiedziec.pl/300Polityka.pl)

Na zaczynającej się w poniedziałek 9 maja sesji plenarnej w Strasburgu poznamy stanowisko Komisji Europejskie w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2, przeciw której protestuje Polska.

W poniedziałek przedstawiciel Komisji Europejskiej przedstawi oświadczenie na temat wpływu gazociągu Nord Stream 2 na rynek gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród inicjatorów debaty w europarlamencie byli polscy europosłowie: Jerzy Buzek i Jacek Saryusz-Wolski (obaj: Platforma Obywatelska, Europejska Partia Ludowa) oraz Zdzisław Krasnodębski (Prawo i Sprawiedliwość, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). Do tej pory KE nie wyraziła zdecydowanej opinii w sprawie budowy gazociągu.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 r. podpisano porozumienie w sprawie budowy gazociągu. Projekt będzie realizowany przez spółkę New European Pipeline AG. Właścicielem 51 proc. udziałów w spółce będzie miał rosyjski Gazprom, E.ON, Shell, OMV i BASF/Wintershall otrzymają po 10 proc., a ENGIE 9 proc. udziałów.

Kwestia niemiecko-rosyjskiej inwestycji od lat budzi wielkie emocje w polityce krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Radosław Sikorski jako minister obrony narodowej w rządzie PiS w 2006 r. porównał umowę o budowie pierwszego gazociągu Nord Stream do Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Obawy przed budową gazociągu wyrażają europosłowie PiS i PO. – Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy – komentuje dla BiznesAlert Saryusz-Wolski. – Nie mówimy tu nawet tylko o kwestii bezpieczeństwa dostaw gazu i ochrony krajów przesyłowych, takich jak Polska. Rozbudowa gazociągu stanowi zagrożenie militarne dla państw basenu Morza Bałtyckiego – zarówno tych w NATO, jak i uczestników programu Partnerstwo dla Pokoju takich jak Finlandia czy Szwecja. W tym ostatnim kraju otwarcie mówi się przecież o wykorzystaniu instalacji związanych z gazociągiem do przygotowania ewentualnego desantu na Gotlandię. Ta wyspa jest zaś kluczem do utrzymania kontroli strategicznej nad Bałtykiem. Nord Stream 2 stanowić może także pretekst dla zwiększenia obecności floty rosyjskiej w regionie – dodaje europoseł.

Zdaniem Krasnodębskiego obszar energii jest tym, w którym potencjał Unii pozostaje w dużej mierze niewykorzystany, a można to zmienić przez powrót do podstawowych zasad projektu integracji – solidarności i zaufania wśród państw członkowskich – tłumaczy europoseł PiS w Euractiv.com. Najważniejsze wyzwanie dla jedności państw Unii wiąże się właśnie z budową Nord Stream 2 i bezpieczeństwem energetyczny.

Przeciwko budowie gazociągu opowiedziały się Grupa G7 i Rada USA-UE. W marcu list z zastrzeżeniami wobec tej inwestycji do szefa KE Jeana-Claude’a Junckera wystosowali przedstawiciele ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej (Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Estonii, Łotwy, Litwy i Rumunii).


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X