Turcja wysyła drony w obszary wierceń na wschodnim Morzu Śródziemnym

17 grudnia 2019, 08:00 Bezpieczeństwo
Dron Watchkeeper Thalesa

W niedzielę Turcja rozpoczęła wysyłanie bezzałogowych statków powietrznych na Cypr, które mają zaostrzyć kontrolę nad regionem w celu nadzorowania poszukiwań gazu. Drony będą eskortować jednostki wiertnicze i siły morskie we wschodniej części Morza Śródziemnego, dzięki czemu Turcja chce rozszerzyć działalność wiertniczą w tym obszarze.

Tureckie drony

Zajęty przez Turcję północny Cypr umożliwia Ankarze wystrzelenie dronów z niedawno ukończonej bazy lotniczej Gecitkale we wschodnim nadmorskim mieście Magusa. – W świetle wydarzeń we wschodnim regionie Morza Śródziemnego i na wniosek Dowództwa Sił Pokojowych Turków cypryjskich, rząd Turków cypryjskich zezwala na działania bezzałogowych statków powietrznych na lotnisku Gecitkale w celu ochrony uzasadnionych praw i interesów Turcji i Cypru Północnego – oświadczyło biuro premiera nieuznawanej na arenie międzynarodowej Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Turcja wysłała już jedną jednostkę badawczą i dwie jednostki wiertnicze. Kraj niedawno podpisał także kontrowersyjną umowę z Libią w celu ustalenia granic morskich i utorowania drogi dla wspólnych działań wiertniczych w strefie, podsycając napięcia z UE, a także z Grecją, Cyprem i Egiptem. Komentatorzy na Cyprze twierdzą, że użycie dronów przez Turcję jest pokazem siły ze strony Ankary.

Izrael stwierdził niedawno, że tureckie statki marynarki wojennej przechwyciły izraelski statek badawczy wypływający z wybrzeża Cypru, który dwa tygodnie temu prowadził badania we współpracy z Cyprem.

Arab News/Michał Perzyński

Turcja grozi blokadą prac na rzecz EastMed