Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął prace nad przygotowaniami do przetargu na częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz, wstępne założenia przewidują, że przedmiotem przetargu będą cztery rezerwacje częstotliwości – poinformował UKE w piątkowym komunikacie.
UKE podał, że opracowane zostały wstępne założenia do przetargu, a podmioty zainteresowane wyrażeniem stanowiska mogą zgłaszać swoje opinie do 14 maja 2019 roku. Urząd podał, że zebrane stanowiska będą pomocne przy tworzeniu dokumentacji, która w przyszłości zostanie poddana konsultacjom społecznym.
UKE poinformował, że wstępne założenia przewidują, że przedmiotem przetargu będą 4 ogólnopolskie rezerwacje częstotliwości z zakresu 3600-3800 MHz, każda obejmująca 50 MHz widma.
„Należy zaznaczyć, że z uwagi na obowiązujące decyzje rezerwacyjne wykorzystywanie częstotliwości na obszarze całego kraju będzie możliwe z terminem późniejszym niż dzień doręczenia rezerwacji” – podała UKE.
W ocenie UKE, warto jednak rozważyć możliwość przeprowadzenia przetargu przedmiotem którego będą 4 rezerwacje częstotliwości z zakresu 3480-3800 MHz, każda obejmująca 80 MHz widma.
Urząd podał, że w takim przypadku dwie rezerwacje mogłyby być rezerwacjami ogólnopolskimi (zakres 3640-3800 MHz). Kolejne dwie rezerwacje nie byłyby rezerwacjami ogólnopolskimi (zakres 3480-3640 MHz) i rezerwacje te nie obejmowałaby m.in. gmin, na których obowiązują rezerwacje z terminem ważności dłuższym niż 4 lata od dnia ogłoszenia przetargu.
Zakres 3400-3480 miałby z kolei być przeznaczony na potrzeby użytkowania lokalnego.
Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio- a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój tzw. internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
Polska Agencja Prasowa