AlertEnergetykaGaz.

Ukraiński operator gazociągów przeprowadził pierwszą aukcję przepustowości

fot. Naftogaz

fot. Naftogaz

Ukraiński operator systemu przesyłowego OGTSU przeprowadził szóstego lipca pierwszą aukcję przepustowości gazociągu na regionalnej platformie RBP.

Oferty i rezerwacje

Aukcja dotyczyła rezerwacji przepustowości w okresie rocznym. W punkcie granicznym Budinca na granicy ze Słowacją, zaoferowane zostało 24,3 mln m sześc. dziennie z czego zarezerwowane zostało 7,6 mln m sześc. gazu dziennie.

Na połączeniu międzysystemowym z Rumunią w punkcie Orłówka zaoferowano 17,2 mln m sześc. gazu dziennie, jednak nie znaleziono chętnych na tą rezerwacje.

20 lipca OGSTU przeprowadzi aukcje przepustowości w trybie przerywanym na połączeniach międzysystemowych ze Słowacją, Węgrami i Polską.

Ukraiński operator mógł zorganizować aukcję, gdyż w zeszłym roku otrzymał certyfikat niezależności, co pozwoliło podpisać umowy pomiędzy sąsiednimi operatorami.

Ukraińcy widzą jednak pewne problemy funkcjonowania systemu aukcji – Niestety, wśród naszych sąsiadów jedynie operatorzy z Węgier i Polski stosują aukcje jako podstawową metodę alokacji zdolności przesyłowych na połączeniach granicznych. Rumuński i Słowacki operator stosują zasadę “kto pierwszy ten lepszy” – powiedział Adrij Prokofiew, szef działu współpracy OGTSU.

ICIS/Mariusz Marszałkowski

W UE trwa walka o finansowanie gazu w transformacji energetycznej


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X