AlertWszystko

Ukraińcy domagają się taniego gazu z Rosji

(Prime/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki Ukrainy Władimir Demczyszyn poinformował dziennikarzy, że Ukraina chce, by cena rosyjskiego gazu do końca 2015 roku oscylowała na poziomie 200-207 dolarów za 1000 m3.

– Podstawowa cena będzie za pewne wynosiła około 290 dolarów bez zniżki. Ze zniżką w przybliżeniu może wynosić 200-2015-207 dolarów za określony rodzaj dostaw – wyjaśnił ukraiński przedstawiciel.

Dodał też, że jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że ceny w trzecim i czwartym kwartale będą na takim samym poziomie.

Demczyszyn powiedział, że Kijów rozważa utrzymanie w negocjacjach z Federacją Rosyjską stałej bazowej stawki do końca sezonu grzewczego.

– Obecnie istotne jest określenie podstawowych zasad. Jeśli będzie obowiązywała zasada „cena według formuły minus 30 procent” to musi być zrozumiałe w jaki sposób może być ona utworzona i realizowana. Na dany moment rozumiemy, że zmienności cen są ograniczone, ponieważ jest określona cena bazowa, którą można spróbować zmienić – wyjaśnił Demczyszyn.

Następne negocjacje trójstronne z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji zostało zapowiedziane na 29 czerwca. Ukraińcy chcą minimalizować zakupy w rosyjskim Gazpromie, choć skłania ich ku zwiększonym zamówieniom korzystna cena, możliwa dzięki spadkowi cen ropy naftowej, od której jest uzależniona formuła wyliczania wartości dostaw w kontrakcie Gazprom-Naftogaz.

Demczyszyn przekonuje, że w 2015 roku konsumpcja poza przemysłem gazu wyniesie nieco ponad 20 mld m3, w tym 13,5 mld m3 dla gospodarstw domowych a 6,5-7 mld m3 na elektrociepłowni gazowych. Przypomniał, że Ukrgazwydobywania – ukraińska firma wydobywająca surowiec – jest w stanie wyeksploatować 13,5 mld m3 rocznie.

– Różnica między wydobyciem a konsumpcją zostanie pokryta w imporcie surowca – powiedział minister. Ukraińcy sprowadzają gaz z Rosji i z krajów Unii Europejskiej.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X