AlertEnergetykaGaz.

Umowa na budowę przedłużenia Turkish Stream w Bułgarii została podpisana

Budowa gazociągu Turkish Stream / fot. turkstream.info

Przedstawiciele bułgarskiego operatora przesyłowego Bułgartransgaz i saudyjskiego konsorcjum Arkad podpisali w środę w Sofii porozumienie w sprawie budowy przedłużenia gazociągu Turecki Potok na terytorium Bułgarii.

Umowa podpisana

W ceremonii w siedzibie Rady Ministrów w Sofii wziął udział rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow.

Do podpisania umowy doszło praktycznie natychmiast po wycofaniu skargi drugiego uczestnika przetargu – konsorcjum GDEB z rosyjskim udziałem – na wynik przetargu. Według nieoficjalnych informacji GDEB będzie dostarczać rury dla gazociągu. Pośrednio potwierdził to bułgarski premier Bojko Borisow, który na uroczystości stwierdził, że “rury są już w Bułgarii i od jutra zaczyna się ich instalowanie”. Manturow powiedział podczas ceremonii, że rury są produkcji rosyjskiej i jego kraj zawarł umowę na ich dostawę z Arkadem.

Warunki kontraktu

Umowa Bułgartransgazu i saudyjskiego konsorcjum daje inwestorowi 615 dni na budowę 474-kilometrowego gazociągu, prowadzącego od granicy Bułgarii z Turcją do granicy z Serbią i umożliwiającego tranzyt gazu płynącego Tureckim Potokiem pod Morzem Czarnym do Serbii i dalej do Europy Środkowej.

W ciągu 250 dni od podpisania umowy inwestor powinien zbudować 308 km bułgarskiego odcinka, a do końca 650-dniowego terminu – dwie stacje kompresorowe i prowadzące do nich nitki, wyjaśnił szef Bułgartransgazu Władimir Malinow.

Wartość kontraktu wynosi 1,1 mld euro. Przedłużenie Tureckiego Potoku ma prowadzić przez Bułgarię, Serbię i Węgry do austriackiego hubu gazowego Baumgarten, skąd dostawy byłyby kierowane istniejącymi już połączeniami do Austrii i na Słowację. Bułgarskim odcinkiem ma być przesyłane 15 mld m sześc. rocznie.

Bułgaria ma podpisaną umowę z Gazpromeksportem, zgodnie z którą gaz do Serbii powinien popłynąć 1 stycznia 2020 r. Nie jest jasne, jak mimo zapewnień strony bułgarskiej termin ten zostanie dotrzymany przy tak poważnym opóźnieniu.

Polska Agencja Prasowa

Opóźnienie Turkish Stream w Bułgarii nawet do końca 2021 roku


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X