CiepłownictwoEnergetykaEnergia elektrycznaOpinie

Gawin: Należy dobrze zaplanować wychodzenie z osłon kryzysu energetycznego

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin wystąpił podczas 38. Konferencji Energetycznej EuroPOWER pod patronatem BiznesAlert.pl. – Należy dobrze zaplanować sposób wychodzenia z działań kryzysowych czy też osłonowych w energetyce – powiedział.

– Transformacja energetyczna toczy się na poziomie polskim, europejskim i światowym. Nabiera znaczenia i tempa. Geopolityka wywiera dodatkową presję, zmienia paradygmaty i sposób myślenia o rynku oraz bezpieczeństwie – powiedział prezes URE.

– Mierzymy się z kryzysami od kilku lat: związany z pandemią, wojną u naszych sąsiadów oraz kolejnymi konfliktami zbrojnymi na świecie. To wszystko powoduje, że kryzys był głęboki i jeszcze przez lata będziemy się mierzyć z jego efektami.

– To był impuls do innego spojrzenia na konkurencyjność, dostęp do zasobów i bezpieczeństwie. Dziś coraz częściej mówimy o bezpieczeństwie także w kontekście energetyki rozproszonej a nie tylko wielkoskalowej – wskazał prezes URE.

– Ograniczone zasoby w związku z sytuacją geopolityczną zmusiły nas do wprowadzenia różnych działań mających mitygować wpływ kryzysu. Te skutki dla gospodarki były daleko idące. To ogromny pakiet działań osłonowych jak chociażby mrożenie cen i jego finansowanie za pomocą odpisów, także rozwiązania w ciepłownictwie – wyliczał Gawin.

– Musimy patrzeć w przyszłość. Istotne jest, aby dobrze zaplanować sposób wychodzenia z działań kryzysowych czy też osłonowych. To istotne z punktu widzenia gospodarczego i społecznego. Jako społeczeństwo niechętnie przyjmujemy nagłe zmiany. Nie lubimy gwałtownych zmian, czego przykładem był kryzys. Stąd wzięła się potrzeba zarządzania nim, ale przy wychodzeniu z działań osłonowych także trzeba zarządzać. Filarem energetyki jest rynek, ale bezpieczny – mówił prezes URE. Mówił o rosnących kosztach walki z kryzysem.

Prezes URE wymienił także nowe narzędzia legislacyjne jak linia bezpośrednia czy piaskownica legislacyjna wspierające transformację energetyczną. Zaapelował o dalsze wzmocnienie rozwoju sieci dystrybucyjnych energetyki, w celu skuteczniejszego rozproszenia źródeł wytwórczych. Zastrzegł jednak o konieczności wsłuchania się w głos opinii publicznej. – Nie da się prowadzić tak poważnej zmiany bez akceptacji społecznej – powiedział.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jacek Sasin zapowiada dalsze mrożenie cen energii w 2024 roku. Nowa koncepcja ustępującego rządu?

 


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X