„Spadek emisji w USA w ciągu ostatniej dekady w dużej mierze miał miejsce bez silnej polityki klimatycznej, a wycofanie z układu paryskiego może mieć minimalny wpływ na emisję w USA, ale dać impuls do międzynarodowego morale” powiedział Glen Peter, norweski naukowiec, po tym jak Donald Trump zapowiedział wycofanie się USA z porozumienia paryskiego.
Elektrownie węglowe zasilające USA są coraz częściej zamykane. Firmy i rządy wielu krajów inwestują w odnawialne źródła energii. Nawet w poszczególnych stanach USA widać, że trend zmienia się i takie stany jak Kalifornia czy Nowy Yprk realizują ambitne plany dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Spotkanie G7 na Sycylii pokazało, że porozumienia zawierane przez kraje nie są nierozerwalne, a skutki decyzji jednego kraju będą miały realny wpływ na inne. Jednak sytuacja sprowokowana przez USA może mieć pozytywny wpływ na te kraje, które gotowe są ponosić większe koszty związane z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń.
Zobowiązanie Trumpa do odwrócenia trendu związanego z węglem w USA i zachowania tysięcy miejsc pracy w tym sektorze pokazuje, że USA mogą się podzielić w kwestii tak istotnej jak energetyka.
Kiedy kolejne kraje ustawiają rekordy w udziale procentowym odnawialnych źródeł w swoich miksach energetycznych, USA nie chcą zmian. Chiny ogłosiły niedawno, że rezygnują z budowy kolejnych elektrowni węglowych i wytwarzają już niemal 20% energii ze źródeł odnawialnych.
Donald Trump wydaje się nie widzieć potencjału miejsc pracy w nowych technologiach energetycznych. To może nieco dziwić. Szacuje się, że 1/5 dwutlenku węgla zgromadzonego w ostatnich 100 latach w atmosferze może pochodzić właśnie z USA.
Skuteczna walka o czystszy klimat będzie możliwa kiedy zaangażowanie wielu krajów będzie stabilne i spójne. Konkurencja w energetyce w USA ze strony wydobywających i sprzedających gaz ziemny była w ostatnim czasie widoczna.
Czyste technologie w energetyce nie mogą opierać się o węgiel. Zwiększenia udziału czystych technologii oczekuje od USA większość krajów europejskich. Czy gaz z łupków powinien być źródłem energii, które oczyści klimat wokół USA?
Mysanantonio.com/Agata Rzędowska