Vattenfall i Metsähallitus zlecają badania geofizyczne dla fińskiej farmy wiatrowej offshore

12 lipca 2024, 13:35 Alert

Vattenfall i Metsähallitus zleciły firmom GEOxyz i Arctia przeprowadzenie badań geofizycznych dla farmy wiatrowej Korsnäs na morzu w Finlandii. Projekt ten stanowi znaczący krok w kierunku rozwoju pierwszej dużej farmy wiatrowej offshore w Finlandii, a prace badawcze są kluczowe dla zrozumienia warunków dna morskiego.

Statek instalacyjny Svanen. Źródło: Van Oord

Farma wiatrowa Korsnäs obejmie obszar o powierzchni 280 kilometrów kwadratowych i będzie miała dwie alternatywne korytarze kablowe, które połączą ją z siecią energetyczną. Statki firmy Arctia, Kaiku i Keila 1, wykorzystają zaawansowane technologie, takie jak echolokatory wielowiązkowe i profilery poddenne, aby szczegółowo zmapować dno morskie. Dodatkowo, zostanie użyty sonar boczny oraz magnetometr do wykrywania obiektów naturalnych i sztucznych na dnie morskim, uzupełnione o pobieranie próbek osadów.

GEOxyz wykorzysta statek Geo Ocean VI do przeprowadzenia dwuwymiarowego badania sejsmicznego o ultrawysokiej rozdzielczości (UHRS), które dostarczy informacji o geologii pod dnem morskim do głębokości 100 metrów. Operacje LiDAR batymetrycznego zostaną również przeprowadzone z powietrza w celu zmapowania ultra-płytkich obszarów, zapewniając bezpieczne operacje morskie.

Farma wiatrowa Korsnäs ma mieć maksymalną moc 2,5 GW i potencjalną roczną produkcję na poziomie 7 TWh. Projekt, zlokalizowany na zachodnim wybrzeżu Finlandii, ma być operacyjny w latach 30. XX wieku.

Offshore wind energy / Mateusz Gibała

Jakóbik: Interkonektory, kryzys zaufania, deglobalizacja, taka sytuacja