Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski

26 marca 2020, 16:15 Alert

Duński producent turbin wiatrowych Vestas dostarczy turbiny do trzech elektrowni wiatrowych w Polsce. Projekty zwyciężyły w grudniowej aukcji OZE w 2019 roku.

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Północ i Zachód

Elektrownie będą zlokalizowane w północnej i zachodniej części Polski. Turbiny są dedykowane dla danych projektów, a moc pojedynczej instalacji wynosi 2 MW.

13 turbin wiatrowych typu V100-2.0 MW zostanie dostarczonych do elektrowni wiatrowej w Ustce. Moc elektrowni ma wynieść 29 MW. Umowa serwisowa została podpisana na 27 lat i dotyczy programu na zasadzie aktywnego zarządzania wydajnością AOM 4000. Turbiny są zoptymalizowane do mocy jednostkowej 2,2 MW.

Kolejnym projektem jest elektrownia wiatrowa Górzyca o mocy 25 MW i Parnowo o mocy 15 MW. Do tych elektrowni duński lider dostarczy 12 turbin modelu V100-2.0 MW oraz 7 turbin V100-2.0 MW. Vestas podkreśla, że ostatnie będą dostarczone jako model zoptymalizowany do mocy 2,2 MW. Tutaj sygnowano umowy na program serwisowy AOM 4000 na 30 lat. Dostawy mają być zrealizowane w pierwszym kwartale 2021 roku. Uruchomienie elektrowni przewidywane jest trzeci kwartał tego samego roku.

– Zamówienia podkreślają naszą zdolność do dostarczania rozwiązań w zakresie energetyki wiatrowej w połączeniu z długoterminowymi umowami serwisowymi, które mogą umożliwić naszym klientom realizację zwycięskich ofert aukcyjnych – komentuje Nils de Baar, prezes Vestas w Europie Środkowej i Północnej.

Producent informuje w komunikacie, że wszystkie 3 projekty będą wyposażone w biznesowe rozwiązania SCADA, które mają zmniejszyć przestoje w pracy turbin.

Vestas/Patrycja Rapacka

PFR wesprze Tauron przy inwestycjach w OZE