Satelity Viasatu pomogą przy wydobyciu i energetyce
Koncern telekomunikacyjny Viasat działa na rynku od ponad trzech dekad, dziś oferując swe usługi w wymiarze globalnym. Firma posiada własne satelity oraz rozbudowaną infrastrukturę naziemną, dzięki którym zapewnia bezpieczną komunikację i narzędzia do efektywnego transferu danych klientom rządowym i komercyjnym. Przejęcie firmy RigNet da wspomnianemu operatorowi szeroki dostęp do odbiorców z branży wydobywczej i energetycznej.
Porozumienie w sprawie nabycia RigNetu przez Viasat ogłoszono w grudniu 2020 roku. Akcjonariusze firmy RigNet formalnie zaakceptowali jej sprzedaż 21 kwietnia br., zaś transakcję sfinalizowano 30 kwietnia. Viasat wykupił wszystkie akcje przejmowanej spółki za łączną kwotę 222 mln USD.
RigNet jest mocno osadzony w obszarze usług telekomunikacyjnych dla przemysłu energetycznego. Przejęcie tej spółki pozwoli Viasatowi pewnie zakotwiczyć się w tym sektorze. „RigNet przyniesie nam rozległe doświadczenie branżowe, ugruntowaną bazę klientów i globalną infrastrukturę na rzecz zapewniania łączności, by jeszcze lepiej zoptymalizować zdolność Viasat do dostarczania wysokiej jakości, wszechobecnej i przystępnej cenowo łączności szerokopasmowej i komunikacji w najbardziej niedostępnych rejonach na całym świecie” – skomentował Rick Baldridge, prezes Viasat.
Obok dziedzin takich jak odnawialne źródła energii, czy przemysł wydobywczy, przejmując RigNet Viasat chce poszerzyć swoją obecność w m. in. w obszarze światowego transportu oraz spedycji morskiej. Operatora Viasat zainteresowały również zdolności przejmowanego przedsiębiorstwa w kwestii wykorzystania rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję oraz internet rzeczy w wydaniu przemysłowym (Industrial Internet of Things – IIoT).
Na dorobek RigNetu składa się baza ponad 650 klientów i wdrożenie ponad 1200 instalacji na lądzie i na morzu oraz 11000 instalacji dedykowanych przemysłowemu internetowi rzeczy. Nabycie tej firmy stanowi dla Viasatu kolejny etap dywersyfikacji portfolio świadczonych usług przed zapowiadanym wyniesieniem na orbitę nowej konstelacji satelitarnej ViaSat-3.
Paweł Ziemnicki