Greenpeace: ZE PAK prowadzi nielegalną odkrywkę węgla brunatnego w Wielkopolsce

7 lipca 2022, 13:00 Alert

ZE PAK rozpoczął wydobycie węgla brunatnego mimo braku pozwoleń. Greenpeace zawiadamia o nielegalnie funkcjonującej kopalni w Wielkopolsce.

ZE PAK wydobywa węgiel w Wielkopolsce

ZE PAK to firma Zygmunta Solorza-Żaka, która między innymi prowadzi kopalnię odkrywkową węgla brunatnego Tomisławicach w Wielkopolsce. Greenpeace podkreśla, że kopalnia musi najpierw spełnić wymogi, aby doszło do rozpoczęcia działalności. W przypadku ZE PAK, pozwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu zostały odrzucone.

– Jesteśmy zdumieni działaniem ZE PAK polegającym na rozbudowie odkrywki Tomisławice wbrew postanowieniom organów. Tym bardziej, że spółka Zygmunta Solorza-Żaka zapowiedziała zdecydowany zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii promując się na lidera zielonej zmiany. Rezygnacja z nieopłacalnego biznesu jakim są paliwa kopalne, nie może jednak oznaczać przyzwolenia na łamanie prawa. Koncern od lat szkodzi społeczności lokalnej i pogłębia katastrofę ekologiczną w regionie. Już teraz, w wyniku szkodliwej działalności spółki poziom wód w jeziorach pojezierza gnieźnieńskiego obniżył się o kilka metrów – komentuje koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska Anna Meres.

Regionalna Dyrekcja Ochrona Środowiska w Poznaniu wymagała od spółki przeprowadzenia oceny wpływu kopalni na środowisko oraz przygotowania raportu środowiskowego w obawie obawie o znaczące pogorszenie stanu środowiska.

Greenpeace/Maria Andrzejewska

Sri Lanka staje na krawędzi bankructwa przez niedobór paliw, prosi Rosję o pomoc