Inteligentne miasto w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 to główny temat wystąpienia wiceminister Iwony Wendel podczas VII Forum Nowej Gospodarki, które odbyło się w Krakowie.
– Miasto przyszłości to połączenie inteligentnego wykorzystania nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych systemów z potencjałem instytucji i firm oraz kreatywnością i entuzjazmem obywateli – stwierdzała podczas VII Forum Nowej Gospodarki Iwona Wendel, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i rozwoju.
Jej zdaniem miasto smart to innowacyjne technologie, ekologiczny transport, inteligentne zasilanie, nowoczesna przestrzeń publiczna, kreatywni mieszkańcy i zarządzanie partycypacyjne.
W projekcie Krajowej Polityki Miejskiej (dokumentu przygotowywanego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju) akcentuje się faktyczne znaczenie słowa „smart” i podkreśla się, że „mądrość” miasta wyraża się w zintegrowanym podejściu do planowania i przekształcania miasta oraz zarządzania nim. Jeden z jego aspektów stanowi wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologii.
W opinii wiceminister Iwony Wendel wiąże się to także z aktywnym poszukiwaniem i stosowaniem rozwiązań, które pozwalają zracjonalizować wydatki samorządu i mieszkańców, efektywniej zarządzać różnymi aspektami funkcjonowania miasta oraz szybciej i precyzyjniej reagować na problemy. Równie ważne jest budowanie poczucia mieszkańców, że miasto kształtowane jest z myślą o nich i przy ich udziale.
– Te wszystkie elementy umiejętnie i „mądrze” łączone w codziennym funkcjonowaniu miasta składają się na wizerunek prawdziwie inteligentnego miasta – „smart city”. – podkreślała wiceminister.
Wiceszefowa resortu poinformowała również, że w perspektywie 2014-2020 inwestycje prowadzące do rozwoju smart city mogą być wspierane środkami unijnymi, pochodzącymi z regionalnych i krajowych programów. Z Programu Infrastruktura i Środowisko przewiduje się m.in. rozwój inteligentnych sieci energetycznych (smart grids), integrację wszystkich form transportu (tj. trolejbus, ekologiczny autobus, tramwaj, szybka kolej miejska) funkcjonujących na terenie miast oraz ich obszarów funkcjonalnych, rozwój systemu zintegrowanego i zrównoważonego transportu publicznego, wsparcie zagospodarowania wód opadowych na obszarach miejskich, rekultywację obszarów zanieczyszczonych lub zdegradowanych.
– Koncepcja smart city jest nieodłącznym elementem polityki innowacyjnej. Inteligentne miasto to także taki model rozwoju, który zakłada wykorzystanie innowacyjnego potencjału jego mieszkańców oraz powiązań sieciowych w procesie inicjowania zmian. Jednym z instrumentów wsparcia miast w tym zakresie będzie m. in. Program Inteligentny Rozwój. Również cele Programu Polska Cyfrowa są spójne z inicjatywą inteligentnego miasta. W ramach tego Programu podejmowane będą m.in. działania na rzecz dostarczenia obywatelom i przedsiębiorcom nowoczesnych usług elektronicznych – poinformowała na zakończenie wiceminister Wendel.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju