WSUMIE: Nowela ustawy o OZE. PGNiG idzie w LNG? Orlen ma umowę z Saudi Aramco

8 maja 2016, 08:15 Alert

(Bartosz Bieliszczuk)

W Sumie: najważniejsze informacje mijającego tygodnia w jednym miejscu.

Organizacje ekologiczne krytykują nowelizację ustawy o OZE

Pod koniec tygodnia opublikowany został poselski projekt zmiany ustawy o OZE. Został wprawdzie przygotowany w Ministerstwie Energii, jednak przedstawiono go jako projekt poselski, by pominąć niektóre z procedur konsultacyjnych. Projekt skrytykowało m.in. Greenpeace: wg „zielonych” nie zawiera on oceny skutków regulacji, zaś zastąpienie taryfy gwarantowanej tzw. „opustem” nie będzie stymulowało rozwoju lokalnych instalacji OZE.

PGNiG jest zainteresowane zakupami LNG na rynku spot

PGNiG rozważa zakup na rynku spot 5 ładunków LNG w połowie 2016 roku. Mają one stanowić uzupełnienie kontraktów spotowych realizowanych przez gazociągi. „Dzięki temu możemy optymalizować portfel i warunki cenowe dostaw gazu – jednocześnie realizując regularne dostawy w ramach kontraktów długoterminowych. Co istotne, to również etap naszych przygotowań do rozpoczęcia przez PGNiG działalności tradingowej LNG w skali międzynarodowej” – komentuje Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych.

PKN Orlen podpisał umowę na dostawy arabskiej ropy

PKN Orlen podpisał umowę z Saudi Aramco, która przewiduje dostawy ok. 200 tys. ton ropy miesięcznie od 1 maja do 31 grudnia 2016 roku. „To pierwsza w historii bezpośrednia umowa długoterminowa PKN Orlen z dostawcą z regionu Zatoki Perskiej. Pokazuje nasz kierunek myślenia o strategicznej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia (…) Wielokrotnie zapowiadaliśmy, że będziemy korzystać z okazji rynkowych by osiągnąć optymalną strukturę dostaw oraz korzystne warunki finansowe (…)” – komentuje podpisanie umowy Wojciech Jasiński, prezes polskiego koncernu.

Będzie dalsza radykalizacja polityki klimatycznej?

Niemiecki rząd pracuje nad swoją strategią klimatyczno-energetyczną do 2050 roku. Wg agencji informacyjnych, dokument mówi m.in. o wprowadzeniu minimalnej ceny do uprawnień emisji CO2. Podwyższenie kosztów miałoby skłonić inwestorów do większych inwestycji w OZE, na czym zależy Berlinowi. Zapis taki pokrywałby się także z niedawnym apelem prezydenta Hollande’a, który zaproponował stworzenie „korytarza cenowego” dla uprawnień emisyjnych.

Portal BiznesAlert.pl zaapelował o włączenie tematu kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 do agendy szczytu NATO, który odbędzie się tego lata w Warszawie. Pisze na ten temat Poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski. – Nord Stream 2 – i szerzej, cała agenda bezpieczeństwa energetycznego – musi stać się jednym z tematów wiodących szczytu NATO w Warszawie – czytamy. Podobnego zdania jest poseł Dariusz Rosati. – Kooperacja w gronie NATO to współpraca przede wszystkim militarna, a bezpieczeństwo energetyczne nie jest główną domeną Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mimo to Polska powinna zabiegać, by sprawa Nord Stream 2 i tak została poruszona na Szczycie NATO w Warszawie. Będzie to wyraźne zaznaczenie przez Polskę, że bezpieczeństwo energetyczne jest nieodłączną częścią szeroko rozumianego bezpieczeństwa – politycznego i militarnego – stwierdził w wypowiedzi dla BiznesAlert.pl prof. Rosati.

 

Bank Światowy: ceny ropy mogą powrócić do poziomu 60 dol.

Wg Leszka Kąska, starszego ekonomisty Banku Światowego, za ok. 3-4 lata cena surowca powinna osiągnąć poziom ok. 60 dol. za baryłkę. „Nasza prognoza cen ropy na ten rok to około 41 dol. za baryłkę. Jeszcze w styczniu prognozowaliśmy, że będzie to około 37 dol. Ta prognoza zakłada, że w pozostałej części tego roku ceny mniej więcej utrzymają się na poziomie z ostatnich kilku tygodni, czyli ponad 40 dol. Zakładamy, że ceny ropy będą rosły do około 50 dol. w przyszłym roku i tak stopniowo do około 60 dol. w okresie od 2019 do 2020 r.” – mówi ekspert.

Polska chce rozwijać branżę kosmiczną

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad polskim programem kosmicznym. Ma on pomóc m.in. we wprowadzeniu w polskiej gospodarce i administracji nowoczesnych rozwiązań satelitarnych. „Trudno sobie dzisiaj wyobrazić współczesne państwo bez danych satelitarnych. Te najważniejsze, z których nie zdajemy sobie często sprawy, są związane z szeroko rozumianą obroną, również cywilną, dotyczącą zagrożeń związanych z klimatem, z czystością powietrza i wód. Informacje, które pozwalają nam sprawnie monitorować i przewidywać pewne procesy, pochodzą właśnie z danych satelitarnych” – mówi Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w MR.