Strata netto, przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniosła w 2024 roku 3 miliardy 153 mln zł – wynika z opublikowanego we wtorek skonsolidowanego raportu rocznego Polskiej Grupy Energetycznej. Przed rokiem strata przekraczała 5 miliardów złotych.
Polska Grupa Energetyczna opublikowała we wtorek skonsolidowany raport finansowy za rok 2024. Wynika z niego, że przychody ze sprzedaży wyniosły w ubiegłym roku niespełna 64,5 miliardów złotych, a więc były znacznie niższe niż w roku 2023, kiedy przekroczyły 95,96 miliardów złotych. Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły przeszło 10,8 miliardów złotych (rok wcześniej było to niespełna 3,27 miliarda złotych).
Strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej wyniosła za rok 2024 przeszło 3,16 miliarda złotych (przed rokiem strata przekraczała 5 miliarda złotych). Strata netto przypadająca na akcje wyniosła -1,41 złotego, a więc zmniejszyła się z -2,23 złotych w roku 2023.
– Rok 2024 był dla naszej grupy czasem wytężonej pracy i realizacji (…) celów w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym i regulacyjnym. Skupiliśmy się na kilku kluczowych obszarach, które zdefiniują przyszłość polskiej energetyki w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia neutralności klimatycznej – napisał w liście prezes PGE Dariusz Marzec.
Inwestycje w celu dekarbonizacji
Dodał, że mając na uwadze konieczność dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego, w 2024 roku zainwestowano znaczne środki finansowe w technologie ograniczające ślad węglowy.
– Pierwsze efekty tego podejścia są już widoczne, w 2024 roku uruchomiliśmy dwa bloki gazowo-parowe w Elektrowni Gryfino, które mogą zapewniać energię elektryczną dla 5 procent gospodarstw domowych w Polsce. Rozpoczęliśmy również budowę największego w Polsce bloku gazowo-parowego w Rybniku, który zgodnie z planem, rozpocznie pracę na przełomie 2026 i 2027 roku – wskazał Marzec.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 procent akcji.
Biznes Alert / PAP
Enea zbuduje największą farmę fotowoltaiczną w swojej historii