AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Wyrok w sprawie Turowa zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2022 roku

Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyspieszony, wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku – poinformowało we wtorek ministerstwo klimatu i środowiska.

Rozprawa w sprawie Turowa

We wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbyła się rozprawa dot. skargi Czech ws. działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

– W jej trakcie strona Polska przedstawiła szereg argumentów w odpowiedzi na zarzuty Republiki Czeskiej w sprawie głównej dot. sprawie funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego – podkreśla MKiŚ.

– Dziś przed TSUE przedstawiliśmy nasze stanowisko w odpowiedzi na skargę Republiki Czeskiej dotyczące funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego. Wskazywaliśmy na wiele konkretnych argumentów, które bardzo dobrze udokumentowaliśmy. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie tego sporu przed TSUE – wskazał cytowany przez resort wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.

Ministerstwo dodało, że następnym etapem formalnym ws. Kopalni Turów jest wydanie opinii przez rzecznika generalnego oraz wydanie wyroku w sprawie.

– Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyspieszony, powinno to nastąpić w pierwszym kwartale 2022 roku – informuje MKiŚ.

Ministerstwo zapewniło, że niezależnie od postępowania przed TSUE, strona polska dokłada wszelkiej staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami wokół działalności KWB Turów.

– Najlepszym na to dowodem są trwające od czerwca rozmowy ze stroną czeską. Ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się piątego listopada 2021 roku w Pradze. Obie strony są od piątku w stałym kontakcie. Obecnie strona czeska przygotowuje pisemną wersję swojej propozycji tekstu, który będzie podlegał uzgodnieniom – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Aleksander Tretyn 

Czesi przygotowują propozycję dla Polaków ws. Kopalni Turów


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X