Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyspieszony, wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku – poinformowało we wtorek ministerstwo klimatu i środowiska.
Rozprawa w sprawie Turowa
We wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbyła się rozprawa dot. skargi Czech ws. działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
– W jej trakcie strona Polska przedstawiła szereg argumentów w odpowiedzi na zarzuty Republiki Czeskiej w sprawie głównej dot. sprawie funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego – podkreśla MKiŚ.
– Dziś przed TSUE przedstawiliśmy nasze stanowisko w odpowiedzi na skargę Republiki Czeskiej dotyczące funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetycznego. Wskazywaliśmy na wiele konkretnych argumentów, które bardzo dobrze udokumentowaliśmy. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie tego sporu przed TSUE – wskazał cytowany przez resort wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.
Ministerstwo dodało, że następnym etapem formalnym ws. Kopalni Turów jest wydanie opinii przez rzecznika generalnego oraz wydanie wyroku w sprawie.
– Mając na uwadze uwzględnienie polskiego wniosku o tryb przyspieszony, powinno to nastąpić w pierwszym kwartale 2022 roku – informuje MKiŚ.
Ministerstwo zapewniło, że niezależnie od postępowania przed TSUE, strona polska dokłada wszelkiej staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami wokół działalności KWB Turów.
– Najlepszym na to dowodem są trwające od czerwca rozmowy ze stroną czeską. Ostatnie spotkanie w tej sprawie odbyło się piątego listopada 2021 roku w Pradze. Obie strony są od piątku w stałym kontakcie. Obecnie strona czeska przygotowuje pisemną wersję swojej propozycji tekstu, który będzie podlegał uzgodnieniom – czytamy w komunikacie.
Ministerstwo klimatu i środowiska/Aleksander Tretyn