AlertWszystko

Zachodnie media boją się polskiego sprzeciwu wobec polityki klimatycznej

(Reuters)

Reuters ostrzega, że polskie starania, aby zablokować wysiłki, które mają na celu spowolnienie zmian klimatycznych, może spowodować alienację Europy i zdominowanie debaty przez USA i Chiny, które emitują najwięcej dwutlenku węgla.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację protokołu z Kioto, mówiąc, że Polska potrzebuje więcej czasu. Wyraził tym samym niezgodę na zaostrzanie jego warunków. Nowo wybrany rząd ma jeszcze twardsze stanowisko w tej sprawie. UE zgodziła się w zeszłym roku do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc., ale Jarosław Kaczyński wezwał do renegocjacji tej umowy. Polska prosi o specjalne traktowanie, ponieważ jej gospodarka jest oparta na węglu.

Źródła unijne mówią, że weto polskiego prezydenta nie będzie miało większego wpływu ponieważ Polska jest ograniczona przez przepisy i wymagania, które notabene ma szanse spełnić. Bardziej znaczące będzie stanowisko USA i Chin, które produkują znacznie więcej gazów cieplarnianych. UE, aby zostać wysłuchaną musi być zjednoczona, a Polacy mogą podkopać tą jedność, zrażając do siebie tym samym tradycyjnych sojuszników – ostrzega Reuters.

Jak jednak wynika z nieoficjalnych informacji, nie tylko Polacy mogą być zainteresowani ograniczeniem polityki klimatycznej Unii Europejskiej. To dlatego nowe władze w Warszawie podjęły wysiłki dyplomatyczne na rzecz stworzenia koalicji na rzecz zdjęcia części zobowiązań z krajów członkowskich.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X