AlertWszystko

Zagłębie Eagle Ford wyprodukowało miliard baryłek ropy

Ropa naftowa. Ceny z października 2014

(AP/Rigzone/Bloomberg/Reuters/Teresa Wójcik)

W Eagle Ford, łupkowym zagłębiu w Południowym Teksasie w ub. miesiącu wydobyto miliardową baryłkę ropy i kondensatu.

Jak podaje Wood Mackenzie, ponad 70 proc. tej produkcji zrealizowano w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecnie zagłębie Eagle Ford daje około 16 proc. całkowitego dziennego wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych z dużą tendencją zwyżkową. W 2015 r. oczekuje się tam wydobycia 2,8 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.  

Kilka czynników pozwoliło operatorom osiągnąć tak dobre wyniki wydobycia – powiedział mediom analityk Wood Mackenzie, Cody Rice. Jednym z nich jest struktura geologiczna zagłębia Eagle Ford oferująca ogromny potencjał. Drugim czynnikiem jest korzystanie z bogatego doświadczenia i uczenia się od ​​operatorów z innych zagłębi łupkowych, takich jak Barnett w Północnym Teksasie oraz Bakken w Północnej Dakocie. Sukces produkcyjny operatorzy Eagle Ford zawdzięczają też bliskości Houston, stolicy przemysłu energetycznego i infrastruktury ropy i gazu w USA, co im zapewnia najlepszą wiedzę i najnowszą technologię w wydobyciu. 

Pomimo dużego spadku cen, opłacalność wydobycia ropy łupkowej w zagłębiu Eagle Ford pozostaje na wysokim poziomie. Dotyczy to szczególnie wielkich koncernów, których ekipy mają niskie koszty i wysoką wydajność odwiertów. Wg. obliczeń średnia rentowność wydobycia ropy łupkowej w tym zagłębiu wynosi poniżej 49 dol. za baryłkę. Na obrzeżach zagłębia próg rentowności może przekroczyć 100 dol. za baryłkę. Rice podkreśla, że decydują geologia i lokalizacja, ale ważne są również technologia, wydajność i doświadczenie operatora. Wspomniany spadek cen ropy powoduje ogólne pytania o opłacalność eksploatacji łupków w USA. Prognozy Wood Mackenzie na 2015 roku – obliczane już po najnowszych spadkach – nie wykazują wpływu niskich cen na wydobycie ropy i gazu z łupków w Stanach. W prognozach podkreślają, że ten wpływ jest niedostrzegalny, zwłaszcza, jeśli chodzi o ewentualne zmiany nakładów inwestycyjnych w 2015 roku. Potencjalne zmiany będą sprowadzać się do poszczególnych strategii odcinków oraz stanowisk operatorskich. Generalnie zagłębie Eagle Ford jest mało wrażliwe na zmiany cen ropy.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X