(Trend/Tass/Press TV/Patrycja Rapacka)
Prezes rosyjskiej spółki Zarubieżnieft Nikolaj Brunicz poinformował, że jego firma jest gotowa do inwestowania w rozwój złóż ropy naftowej Changuleh w mieście Illam w zachodnim Iranie.
Rosjanie chcą przeznaczyć na inwestycje w złoża około 2,2 mld dol. List intencyjny w tej sprawie został już podpisany przez stronę rosyjską i przedstawicieli miasta Illam podczas ostatniej wizyty ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka w Iranie. Ponadto, według doniesień medialnych, omówiono także budowę rafinerii.
Według dalszych ustaleń z wizyty rosyjskiej delegacji w Iranie, Zrubieżnieft będzie uczestniczył w projektach o łącznej wartość 6 miliardów dolarów, w których będzie głównym inwestorem.
W wypowiedziach Aleksander Nowak informował, że Federacja Rosyjska chce zainwestować we wspólne projekty z Iranem około 35-40 miliardów dolarów.
– Kwestia dotyczy elektryfikacji linii kolejowych. W tym przypadku projekty przekraczają poziom 4,5 miliardów euro (…) Niektóre projekty wiążące się z budową oraz modernizacją elektrowni atomowych, osiągają wartość 6 miliardów dolarów. Są też projekty dotyczące rozwoju innych dziedzin. W pakiecie inwestycji są też przedsięwzięcia związane z dostawami technologii dla przemysłu gazowego i naftowego, dostawami urządzeń przemysłowych, helikopterów, samolotów Sukhoi SuperJet – wyjaśnił Nowak.
Co więcej, rosyjski minister zapowiedział, że delegacja irańska planuje w „niedalekiej przyszłości” odwiedzić Moskwę w celu omówienie warunków utworzenia rosyjsko-irańskiego banku. Strona irańska przedstawiła wcześniej Rosji listę planowanych 121 projektów rozwoju systemu transportu i urbanizacji o wartości około 25 miliardów dolarów. We wszystkich projektach będzie brało udział około 60 międzynarodowych spółek. Irański minister ds. dróg i rozwoju miast powiedział w piątek 23 października, że Rosja wyraziła gotowość do otworzenia linii kredytowej o wartość 5 miliardów dolarów na sfinansowanie projektów w Iranie.
– Po spotkaniu z przedstawicielami Azjatyckiego Banku Rozwoju wiem, że inwestycje Federacji Rosyjskiej w Iranie są możliwe – powiedział irański minister. Agencja Trend podaje, że w ciągu ostatnich miesięcy Iran eksportował do Rosji towary nieenergetyczne o wartość 82,186 mln dol., natomiast importował z tego kraju produkty także nieenergetyczne o wartości 281,409 mln dol.
Iran jest jednym z największych dostawców ropy naftowej na świecie. Przedstawiciele tego państwa zapowiadają, że po zdjęciu sankcji kraj chce odzyskać utraconą pozycję na rynku ropy naftowej. Wzrost eksportu irańskiej ropy naftowej może pogłębić spadek cen tego surowca.
W niedzielę 18 października 2015 r. rozpoczął się oficjalnie proces wdrażania w życie porozumienia nuklearnego osiągniętego przez Iran i kraje P5+1 w lipcu 2015 roku. W ramach układu, Iran ograniczy realizację własnego programu nuklearnego, w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych wobec niego. Od niedzieli strony zaczynają realizację zobowiązań.
– Podejmiemy szereg kroków, które odzwierciedlają nasze zobowiązania wymagane do zniesienia sankcji. To samo odnosi się do Unii Europejskiej – powiedział cytowany przez Ria Novosti przedstawiciel administracji USA. Administracja amerykańska opublikuje protokół z wytycznymi do działań prowadzących do skutecznej realizacji porozumienia, natomiast Sekretarz Stanu USA przedstawi dokumenty z informacjami o zniesieniu sankcji. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie regularnie sprawdzała stan realizacji zobowiązań przez strony .
„Szóstka”, czyli kraje Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy, oczekuje od Iranu, że przede wszystkim zredukuje do minimum ilości wzbogaconego uranu w jego zakładach. W skład grupy P5+1 wchodzą USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.
Więcej informacji:
Rosjanie rozbudują irańską elektrownię jądrową za 11 mld dolarów
USA: Irańska ropa będzie mogła wrócić na rynek w drugim półroczu 2016 roku