Zawistowski: Przebudowa miksu i zwiększenie efektywności mogą ustabilizować ceny energii

1 października 2019, 10:45 Energetyka

– Powinniśmy pytać jak stworzyć stabilne warunki w dłuższej perspektywie. Przebudowa miksu energetycznego i zwiększanie wydajności źródeł mogą przyczynić się do ustabilizowania cen energii – powiedział prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Zawistowski na Kongresie Nowego Przemysłu.

Piotr Zawistowski, prezes TGE / fot. TGE
Piotr Zawistowski, prezes TGE / fot. TGE

Zmienić miks, by ustabilizować ceny energii

– Rolą TGE jest dostarczanie infrastruktury dla uczestników rynku. W zasadzie ceny nas nie interesują – naszym zadaniem jest zapewnienie warunków do transparentnego handlu energią. Giełdy energii elektrycznej są narzędziem integracji rynków europejskich – powiedział prezes TGE.

– Wątek konkurencyjności gospodarki jest najważniejszy; ustawa zamrażająca ceny energii została wprowadzona wtedy, kiedy doszło do gwałtownego wzrostu cen emisji CO2. Patrząc z perspektywy historycznej wydaje się, że w tym roku ceny nie są niskie, ale wydaje się, że rynek się oswoił z nową sytuacją. Teraz powinniśmy pytać jak stworzyć stabilne warunki w dłuższej perspektywie. Przebudowa miksu energetycznego i zwiększanie wydajności źródeł mogą ustabilizować ceny energii – stwierdził Piotr Zawistowski.

Opracował Michał Perzyński

Gawęda: Nikt nie wątpi, że energetyka powinna iść w kierunku transformacji