AlertEnergetykaEnergia elektrycznaInnowacjeOZE

Zielony wodór z Danii pomoże Holandii zrealizować cel udziału OZE

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Holandia i Dania zacieśniają współpracę przy zielonym wodorze na Półwyspie Jutlandzkim. Holendrzy wesprą budowę elektrolizerów w Danii kwotą miliarda koron. Energia wytworzona w źródłach odnawialnych je zasilających może także trafić do Holandii, pozwalając na transfer statystyczny i realizację celu udziału OZE w tym kraju.

Umowa o zielonym wodorze i transferze OZE

Dania zawarła umowę partnerską z Holandią w sprawie przekazania około miliarda koron duńskich na rozpoczęcie produkcji zielonego wodoru na dużą skalę z wykorzystaniem energetyki odnawialnej do napędzania elektrolizerów (Power-to-X). Minister klimatu Danii Dan Jørgensen podpisał ten dokument ze Erikiem Wiebsem, ministrem gospodarki i polityki klimatycznej Holandii. Ta współpraca ma ułatwić realizację przez Danię i Holandię unijnego celu udziału Odnawialnych Źrodeł Energii w miksie energetycznym. Duńczycy wykorzystają pieniądze z Holandii do dalszego rozwoju technologii Power-to-X. Elektrolizery o mocy łącznej 100 MW mają powstać dzięki grantom na rozwój technologii, które będą w stanie magazynować i produkować wodór z pomocą nadwyżek energii z OZE na potrzeby transportu kołowego, morskiego i powietrznego.

Dan Jørgensen podkreślił rolę morskich farm wiatrowych, które będą zasilać elektrolizery w energię. Dodał, że dwie wyspy energetyczne, w tym jedna przy granicy z Polską w pobliżu Bornholmu, projektowane przez jego resort wydatnie zwiększą szansę na realizację tego projektu. Dzięki dofinansowaniu z Holandii energia wytworzona na Półwyspie Jutlandzkim będzie mogła trafić do Holandii, która dzięki takiemu transferowi chce spełnić cel udziału OZE w finalnym zużyciu energii w wysokości 30 procent. Dania osiągnęła już swój cel, ale przepisy unijne pozwalają Niderlandom na dokonanie w tym roku „transferu statystycznego” jej energii ze źródeł odnawialnych.

Duńczycy chcą zbudować klaster zielonego wodoru

Ciąg dalszy nastąpi

Zainteresowanie produkcją zielonego wodoru w Danii jest już duże. W ubiegłym miesiącu grupa dużych duńskich firm, w tym Ørsted i Maersk, przedstawiła plan budowy elektrolizera w Avedøre Holme  o mocy 1,3 gigawata, czyli 13 razy więcej niż proponuje projekt duńsko-holenderski.

Dania realizuje mniejsze projekty tego typu w Skive i Fredericia. Od negocjacji zależy, czy będą one mogły liczyć na dofinansowanie z Holandii. Dan Jørgensen podkreśla, że porozumienie ma także służyć wsparciu offshore. Dlatego potencjalnym jego beneficjentem może być właśnie duński Ørsted, jeden z liderów morskiej energetyki wiatrowej. Duński koncern już teraz rozwija projekt Gigastack zakładający wytwarzanie wodoru z pomocą morskiej energetyki wiatrowej. Łączna moc elektrolizerów tej firmy ma wynieść 100 MW. Partnerami tego projektu są ITM Power, Phillips 66 Limited i Element Energy.

Ministerstwo Klimatu Danii/Bartłomiej Sawicki

RAPORT: Unia bierze się za wodór na poważnie


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X