Zielony wodór z Danii pomoże Holandii zrealizować cel udziału OZE

22 czerwca 2020, 07:15 Alert
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Holandia i Dania zacieśniają współpracę przy zielonym wodorze na Półwyspie Jutlandzkim. Holendrzy wesprą budowę elektrolizerów w Danii kwotą miliarda koron. Energia wytworzona w źródłach odnawialnych je zasilających może także trafić do Holandii, pozwalając na transfer statystyczny i realizację celu udziału OZE w tym kraju.

Umowa o zielonym wodorze i transferze OZE

Dania zawarła umowę partnerską z Holandią w sprawie przekazania około miliarda koron duńskich na rozpoczęcie produkcji zielonego wodoru na dużą skalę z wykorzystaniem energetyki odnawialnej do napędzania elektrolizerów (Power-to-X). Minister klimatu Danii Dan Jørgensen podpisał ten dokument ze Erikiem Wiebsem, ministrem gospodarki i polityki klimatycznej Holandii. Ta współpraca ma ułatwić realizację przez Danię i Holandię unijnego celu udziału Odnawialnych Źrodeł Energii w miksie energetycznym. Duńczycy wykorzystają pieniądze z Holandii do dalszego rozwoju technologii Power-to-X. Elektrolizery o mocy łącznej 100 MW mają powstać dzięki grantom na rozwój technologii, które będą w stanie magazynować i produkować wodór z pomocą nadwyżek energii z OZE na potrzeby transportu kołowego, morskiego i powietrznego.

Dan Jørgensen podkreślił rolę morskich farm wiatrowych, które będą zasilać elektrolizery w energię. Dodał, że dwie wyspy energetyczne, w tym jedna przy granicy z Polską w pobliżu Bornholmu, projektowane przez jego resort wydatnie zwiększą szansę na realizację tego projektu. Dzięki dofinansowaniu z Holandii energia wytworzona na Półwyspie Jutlandzkim będzie mogła trafić do Holandii, która dzięki takiemu transferowi chce spełnić cel udziału OZE w finalnym zużyciu energii w wysokości 30 procent. Dania osiągnęła już swój cel, ale przepisy unijne pozwalają Niderlandom na dokonanie w tym roku „transferu statystycznego” jej energii ze źródeł odnawialnych.

Duńczycy chcą zbudować klaster zielonego wodoru

Ciąg dalszy nastąpi

Zainteresowanie produkcją zielonego wodoru w Danii jest już duże. W ubiegłym miesiącu grupa dużych duńskich firm, w tym Ørsted i Maersk, przedstawiła plan budowy elektrolizera w Avedøre Holme  o mocy 1,3 gigawata, czyli 13 razy więcej niż proponuje projekt duńsko-holenderski.

Dania realizuje mniejsze projekty tego typu w Skive i Fredericia. Od negocjacji zależy, czy będą one mogły liczyć na dofinansowanie z Holandii. Dan Jørgensen podkreśla, że porozumienie ma także służyć wsparciu offshore. Dlatego potencjalnym jego beneficjentem może być właśnie duński Ørsted, jeden z liderów morskiej energetyki wiatrowej. Duński koncern już teraz rozwija projekt Gigastack zakładający wytwarzanie wodoru z pomocą morskiej energetyki wiatrowej. Łączna moc elektrolizerów tej firmy ma wynieść 100 MW. Partnerami tego projektu są ITM Power, Phillips 66 Limited i Element Energy.

Ministerstwo Klimatu Danii/Bartłomiej Sawicki

RAPORT: Unia bierze się za wodór na poważnie