Zielony wodór Ørsted otrzyma wsparcie rządu niemieckiego

4 sierpnia 2020, 07:15 Alert
Westkueste100_Gruener_Wasserstoff_EN_855576841937376

Duński Ørsted i jego partnerzy pozyskali wsparcie finansowe niemieckiego rządu na rzecz realizacji projektu Westküste 100, który ma na celu produkcję zielonego wodoru z wykorzystaniem elektrolizerów zasilanych morską energetyka wiatrową.

Partnerzy projektu otrzymali potwierdzenie finansowania od federalnego ministerstwa gospodarki i energetyki. Jest to pierwszy projekt wodorowy na dużą skalę w Niemczech w ramach tzw. laboratorium w świecie rzeczywistym. Westküste 100 ma na celu zbadanie i opracowanie podejścia do produkcji zielonego wodoru z użyciem morskiej energetyki wiatrowej, a także wykorzystania powstałego ciepła odpadowego i tlenu. To  trzeci projekt wodorowy Ørsted i pierwszy w Niemczech dopuszczony  do finansowania ze środków publicznych. Jego całkowity budżet wynosi 89 mln euro. Dofinansowanie projektu ruszające od 1 sierpnia 2020 roku wynosi 30 mln euro. Dziesięciu partnerów: EDF Germany, Holcim Germany, OGE, Ørsted, Raffinerie Heide, Stadtwerke Heide, Thüga i thyssenkrupp Industrial Solutions, wraz z Region Heide Development Agency i Fachhochschule Westküste utworzyły konsorcjum do zarządzania tym przedsięwzięciem o nazwie H2 Westküste GmbH.

Zgoda ministerstwa sprawia, że projekt Westküste 100 może ruszyć. Zakłada on budowę elektrolizera o mocy 30 MW. W jego ramach zostanie również przetestowany rurociąg, którym będzie przesyłany wodór w istniejącej i nowej infrastrukturze wokół Heide. Konsorcjum rozpocznie również prace nad rozwinięciem wizji wielkoskalowej instalacji sektorowej, w tym systemu elektrolizerów o mocy 700 MW.

OffshoreWind/Bartłomiej Sawicki 

Duńczycy chcą zbudować klaster zielonego wodoru