TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

20 stycznia 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (15-19.01.2024 r.).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
  1. Kwaśniewski: Imposybilizm zagraża Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu

– 10-20 lat temu wiedzieliście o potrzebie nowego, dużego lotniska w centrum kraju. Na przeszkodzie stanął typowy dla naszego państwa imposybilizm – pisze Marcin Kwaśniewski, autor apelu za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, w BiznesAlert.pl.

  1. Motyka: Będzie więcej dialogu w polityce energetycznej Polski (ROZMOWA)

– Teraz będzie więcej rozmowy, bo cel jest wspólny. Jesteśmy w stanie stworzyć dobry program dla energetyki a katalizatorem będzie udana współpraca w resorcie klimatu, w którym są reprezentowane wszystkie stronnictwa polityczne – mówi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka w rozmowie z BiznesAlert.pl.

  1. Jakóbik: Burger, kimchi i francuski deser oraz ziarenko prawdy w legendzie o Żarnowcu

– Polski rząd bierze pod uwagę możliwość skorzystania z różnych technologii przy budowie elektrowni jądrowych na Pomorzu. Francuzi liczą na drugą lokalizację po pierwszej w rękach Amerykanów, a Koreańczycy walczą o postęp projektu w Koninie. Samorządy grają zaś atomem przed wyborami, w tym legendą o Żarnowcu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

  1. Radomski: Budowa elektrowni jądrowej jest opóźniona o minimum dwa lata (ROZMOWA)

– Obecnie powstaje mapa do celów projektowych, ma być zakończona w połowie 2024 roku. Wtedy zostanie złożony wniosek o pozwolenie na prace przygotowawcze, tym samym zaczną się one wiosną 2025 roku. Zgodnie z harmonogramem mają trwać trzy lata, czyli zakończą się najwcześniej w 2028 roku. Według założeń projektu miał to być 2026 rok – mówi Daniel Radomski, ekspert ds. infrastruktury i komentator BiznesAlert.pl.

  1. Pawlik: Czy Polska powinna obniżyć emisje CO2 o 90 procent do 2040 roku? Czy jest w stanie? (FELIETON)

– Czy Polska powinna redukować emisję CO2 o 90 procent do 2040 roku jak głosi cel proponowany przez część krajów unijnych? – To zasadniczo pytanie o dwie kluczowe sprawy. Po pierwsze – o poziom ambicji niezbędny, aby skutecznie przeciwdziałać ciągle postępującemu globalnemu ociepleniu. I po drugie – o to, co technicznie możliwe – pisze Ryszard Pawlik, doradca posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, w BiznesAlert.pl.

Rusza renuklearyzacja Europy i Azji. Spięcie