(Polska Agencja Prasowa)
Bez porozumienia zakończyły się piątkowe rozmowy związkowców z przedstawicielami Kompanii Węglowej na temat poziomu wynagrodzeń w firmie oraz biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Związki zostały formalnie powiadomione o zamiarze zbycia kopalń Kompanii na rzecz Grupy.
Rozmowy w Kompanii toczą się w ramach sporu zbiorowego, w którym związki chcą gwarancji utrzymania wynagrodzeń na ubiegłorocznym poziomie. Jest to omawiane w kontekście biznesplanu PGG, który zakłada osiągnięcie rentowności Grupy na koniec przyszłego roku. Termin kolejnego spotkania wyznaczono na środę 6 kwietnia.
Zgodnie z założeniami, „nie wcześniej niż 1 maja” PGG ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii wraz z załogą. Pracodawca ma ustawowy obowiązek poinformowania strony związkowej o przejściu pracowników do nowej firmy najpóźniej 30 dni przed tym faktem – stąd skierowane do związkowców pismo w tej sprawie, przekazane im przez zarządy KW i PGG.
W przekazanej związkowcom informacji podtrzymane zostały wcześniejsze zapewnienia o tym, że przeniesienie pracowników do nowej spółki nie wiąże się z koniecznością zawierania z nimi nowych umów o pracę, a wszystkie dotychczasowe uprawnienia i warunki wynagradzania zostaną utrzymane.
Z pisma wynika, że Kompania zamierza zbyć na rzecz PGG kopalnie: Sośnica, Halemba-Wirek, Pokój, Bielszowice, Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy, a także Zakład Remontowo-Produkcyjny, Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Informatyki i Telekomunikacji oraz Zakład Elektrociepłownie.
Wraz z kopalniami i zakładami „zostaną przeniesione wszystkie funkcje wspierające, zarządcze i nadzorcze tzw. centrali Kompanii Węglowej”. Działalność Kompanii „będzie kontynuowana w strukturach PGG”.
PGG, zgodnie z art. 23.1 Kodeksu pracy, stanie się nowym pracodawcą dla pracowników Kompanii, zapewniając „pełną ciągłość zatrudnienia, a w szczególności brak konieczności zawierania nowych umów o pracę oraz uznanie ciągłości pracy u dotychczasowego i nowego pracodawcy, co ma wpływ m.in. na świadczenia uzależnione od stażu pracy”.
Operacja przeniesienia kopalń do nowej spółki wiąże się też z przejęciem przez PGG środków pieniężnych, należności i zobowiązań zakładowego funduszu świadczeń socjalnych Kompanii Węglowej.
Przekazanie kopalń do PGG to część planu naprawczego dla zadłużonej Kompanii. Jej zbędny majątek ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń – w czwartek KW przekazała tam już kopalnię Anna w Pszowie; na urlopy górnicze i inne świadczenia przeszło w związku z tym ponad 1,3 tys. osób.
Inwestorami PGG – po spełnieniu określonych warunków – mają być spółki PGE, Energa i PGNiG Termika, które łącznie mają zaangażować kapitał rzędu 1,5 mld zł. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks.