Związki zawodowe z PGE, Taurona, Enei i Energi powołały komitet protestacyjno-strajkowy spółek energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych i ciepłowniczych o czym informują w piśmie z 11 maja, które widział BiznesAlert.pl. Związkowcy mają się pojawić na Mszy Św. w intencji energetyki w Warszawie, na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele rządu w celu przeprowadzenia rozmów.
Komitet został powołany „w trosce o przyszłości rodzimej energetyki i ciepłownictwa, oraz w sprawie gwarancji pracowniczych związanych z decyzja związaną z wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek energetycznych oraz decyzją o powołaniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego”.
Domagają się powstania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dającego zabezpieczenie pracownikom sektora energetycznego i górniczego, budowy suwerenności energetycznej kraju opartej na krajowych zasobach, wprowadzenia zapisów gwarantującej rozwój energetyki w dotychczasowych lokalizacjach.
Związkowcy domagają się także niezależności energetycznej i efektywności ekonomicznej energetyki dzięki układom poligeneracyjnym pozwalającym wykorzystywać odpady, wdrażania innowacyjnych technologii w energetyce i ciepłownictwie, także takich, które pozwalają redukować emisje CO2 w istniejących blokach energetycznych oraz ciepłowniczych, a także rozwoju karbochemii mającej dać gwarancję zatrudnienia w wysoko wyspecjalizowanych miejscach pracy.
Komitet protestacyjno-strajkowy związkowców sektora energetycznego może zorganizować demonstracje. Warto przypomnieć, że sektor górniczy doszedł do porozumienia z rządem o umowie społecznej opisującej warunki wygaszania kopalń w Polsce w zamian za pakiety socjalne i alternatywne miejsca pracy.
Związkowcy mają się pojawić na Mszy Św. w intencji energetyki, na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele rządu w celu przeprowadzenia rozmów.
Wojciech Jakóbik