OMV kupi od Gazpromu udziały w syberyjskich złożach gazu. Umowa wstępna w tej sprawie została podpisana w obecności kanclerza Austrii i prezydenta Rosji. Finalizacja transakcji ma nastąpić w 2019 roku.
Umowa wstępna
Strony podpisały ,,podstawową umowę sprzedaży” (ang. Basic Sale Agreement), która zakłada potencjalny zakup przez austriacki koncern 24,98 proc. udziałów w czwartym i piątym bloku formacji Achimow na złożu kondensatu gazu Urengoj w Syberii. Trwają negocjacje ceny zakupu. Ostateczna umowa ma zostać podpisana w 2019 roku.
Podpisana wstępna umowa zastępuje porozumienie zawarte w 2016 roku. Na jego mocy Gazprom miał otrzymać 38,5 procent udziałów w spółce OMV Norge AS, która zajmuje się poszukiwaniem oraz wydobyciem surowców w Norwegii. Z kolei OMV AG ma otrzymać udziały w złożach Urengoj na Syberii. Transakcja ma zostać zakończona po uzgodnieniu oraz podpisaniu ostatecznych dokumentów a także po otrzymaniu wymaganych zgód regulacyjnych oraz korporacyjnych. W kwietniu 2016 roku Gazprom i OMV podpisały szereg porozumień na mocy których wyznaczone zostały aktywa do wymiany. OMV zadeklarowało, że przekaże udziały w spółce-córce OMV Norge AS. Latem ubiegłego roku Norwegia sprzeciwiła się wymianie. Zdaniem Reutersa Oslo nie chciało, aby rosyjska spółka miała dostęp do największego złoża gazu na szelfie norweskim.
Parasol polityczny
Umowa została podpisana w obecności kanclerza Austrii Sebastiana Kurtza oraz rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w stolicy Rosji. Oprócz rozmów dwustronnych politycy otworzyli wystawę w petersburskim Ermitażu pt.: ,,Stolice imperiów: Sankt Petersburg-Wiedeń. Arcydzieła kolekcji muzealnych”, których mecenasami są OMV i Gazprom.
– Otwieramy nowe horyzonty naszej ponad półwiecznej współpracy. Nasz niezawodny austriacki partner przyłącza się do kolejnego, istotnego projektu: eksploatacji złóż Urgenoj. Ostateczna umowa zostanie podpisana w 2019 roku. Eksploatacja złóż 4A i 5A ma potrwać do 2069 roku. To znaczy, że czeka nas kolejne 50 lat owocnej współpracy – powiedział w trakcie uroczystości podpisania dokumentów prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
– Bazując na naszej ponad pięćdzisięcioletniej współpracy rozszerzamy partnerstwo strategiczne z Gazpromem na cały łańcuch: od wydobycia w Rosji po dostawy na europejskie rynki gazu – stwierdził prezes OMV Rainer Seele. OMV jest partnerem finansowym spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. W czerwcu tego roku podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Austrii koncern OMV przedłużył kontrakt gazowy z Gazpromem do 2040 roku, przez co ma jedną z najdłuższych umów w portfelu rosyjskiej spółki w Europie.
OMV/Gazprom/Reuters/Piotr Stępiński
Jakóbik: Symbioza Rosji i Niemiec zagrozi Baltic Pipe, rynkowi gazu i NATO