Ambicją Polskiej Grupy Energetycznej jest to, aby odpowiadać za 25 procent udziału elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Wiceprezes ds. operacyjnych PGE Ryszard Wasiłek przekonywał, że spółka wyciągnęła wnioski z wysokich cen uprawnień do emisji CO2 i dlatego zamierza położyć szczególny nacisk na inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła wytwórcze.
– Nasze plany są ambitne. Chcemy realizować cele zawarte w projekcie strategii energetycznej do 2040 roku. Do 2030 roku chcemy posiadać 25 procent udziału elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Na przewidziane 10,2 GW mocy w fotowoltaice, PGE chce posiadać 2,5 GW – powiedział.
Przypomniał, że niedawno spółka podpisała dokumenty, które mają przybliżyć ją do zrealizowania celu. Wskazał na porozumienie z Grupą Azoty i Siarkopolem w sprawie budowy farmy o mocy 5 MW, z KGHM Polska Miedź na powołanie joint venture przy budowie i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych na terenach oraz list intencyjny z PKP w sprawie wykorzystania nieruchomości do budowy farm PV. – Musimy mieć dużo powierzchni, aby budować farmy słoneczne. Zamierzamy wykorzystać potencjał terenów należących do PGE, ale rozważamy również akwizycję projektów i elektrowni fotowoltaicznych. Mamy przygotowane listy intencyjne z innymi potencjalnymi właścicielami gruntów. Potencjał dla aktualnie prowadzonych projektów wynosi ok. 750 MW. Pierwszych efektów inwestycyjnych spodziewamy się w przyszłym roku – stwierdził wiceprezes Wasiłek.
Podkreślił również, że PGE chce inwestować w projekty lądowych oraz morskich farm wiatrowych. W kontekście offshore przypomniał o podpisanym z PKN Orlen liście intencyjnym o współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Ponownie zapewnił, że do końca roku PGE chce pozyskać partnera branżowego do realizacji projektu offshore. Poinformował również, że wpłynęły cztery wiążące oferty od firm ,,zainteresowanych rolą strategicznego partnera w budowie morskich farm wiatrowych”.
Dodatkowo przypomniał o utworzonym przez PGE funduszu FIZAN Eko-Inwestycje, którego udziałowcami są spółki z Grupy-PGE Energia Ciepła, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Odnawialna. Wasiłek podkreślił, że jest to fundusz nastawiony na inwestowanie w OZE i nowe obszary działalności. Docelowa wartość funduszu ma wynosić co najmniej 1,5 mld złotych.
Wspomniał również o planowanej przez PGE budowie bloków węglowych w Elektrowni Dolna Odra. – Wyciągnęliśmy wnioski z wysokich cen uprawnień do emisji CO2. Aktualne i prognozowane ceny CO2 wzmacniają uzasadnienie biznesowe projektu – mówił.
Opracował Piotr Stępiński