Komisja Europejska 31 października 2019 r. poinformowała polski rząd, że w jej opinii zmiany dotyczące systemu aukcyjnego, wprowadzone ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw mają charakter czysto administracyjny i nie pociągają za sobą konieczności powiadomienia Komisji o nowej pomocy.
Stanowisko Komisji Europejskiej pozwoli Prezesowi URE na przeprowadzenie zaplanowanych na koniec 2019 r. aukcji OZE na nowych zasadach.
– Cieszę się z decyzji Komisji Europejskiej. Pozwoli ona na przeprowadzenie zaplanowanych na koniec 2019 r. aukcji OZE już na nowych zasadach, co będzie korzystne zarówno dla oferentów, jak i dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – skomentował stanowisko KE minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Akceptacja Komisji dotyczyła następujących zmian:
1. wydłużenie okresu wypłacania 15-letniego wsparcia dla zwycięskich instalacji w ramach aukcji OZE. Zmiana podyktowana jest koniecznością przyznania inwestorom czasu na uruchomienie instalacji (czas realizacji). W przypadku beneficjentów ostatnich aukcji, przewidzianych na 2021 r. powyższa zasada oznaczałaby skrócenie okresu wsparcia o czas realizacji inwestycji. Okres wypłaty wsparcia został wydłużony z 31 grudnia 2035 r. do 30 czerwca 2039 r.
2. wydłużenie terminu sprzedaży energii elektrycznej po raz pierwszy po wygraniu aukcji OZE w celu utrzymania w mocy kontraktu różnicowego przyznanego w ramach aukcji. Dla instalacji fotowoltaicznych został on wydłużony z 18 do 24 miesięcy, dla lądowych farm wiatrowych z 30 do 33 miesięcy, dla innych technologii wytwarzania z 36 do 42 miesięcy. Termin 72 miesięcy wyznaczony dla morskich farm wiatrowych pozostawiono bez zmian.
Jednocześnie wydłużono dopuszczalny wiek urządzeń wykorzystanych w instalacji, służących do wytwarzania energii z OZE. Dla instalacji fotowoltaicznych z 18 do 24 miesięcy, dla lądowych farm wiatrowych z 30 na 33 miesiące, dla pozostałych technologii z 36 na 42 miesiące. W przypadku morskich farm wiatrowych termin ważności instalacji wynoszący 72 miesiące pozostawiono bez zmian.
3. w celu dostosowania okresu, w którym udzielane jest wsparcie operacyjne (zielone certyfikaty przyznano od 1 października 2005 r.) do okresu, w którym inwestorzy otrzymywali pomoc inwestycyjną, wzięto pod uwagę tylko pomoc inwestycyjną, która została przyznana od dnia 1 października 2005 r.
4. Inwestorzy będą mogli zaktualizować swoje oferty aukcyjne w odniesieniu do niektórych elementów technicznych na następujących warunkach:
- oferta może zostać zaktualizowana jednorazowo;
- aktualizację należy przekazać Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki nie później niż 30 dni przed pierwszą sprzedażą energii elektrycznej w ramach programu wsparcia i złożeniem pierwszego wniosku o rozliczenie wsparcia do organu rozliczeniowego (Zarządca Rozliczeń SA).
Aktualizacja może odnosić się jedynie do następujących elementów:
- przewidywanej daty rozpoczęcia 15-letniego okresu, w którym wsparcie zostanie wypłacone (pod warunkiem, że taka aktualizacja nie będzie sprzeczna z art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a uOZE);
- przewidywanej ilości energii elektrycznej wytworzonej w kolejnych latach 15-letniego okresu (nie można jednak zmienić całkowitej ilości energii elektrycznej zawartej w ofercie wstępnej); zainstalowana moc instalacji (pod warunkiem, że taka zmiana nie spowodowałaby przypisania instalacji do innego koszyka aukcyjnego niż ten, w którym instalacja początkowo konkurowała).
Zakres dozwolonej aktualizacji nie zakłóci wyników aukcji. Cena i całkowita ilość energii elektrycznej (tj. jedyne kryteria, na podstawie których przyznawana jest pomoc) nie mogą ulec zmianie.
Ministerstwo Energii
URE ogłosił kolejne aukcje sprzedaży energii elektrycznej z OZE