Komplet zgód na morską część Baltic Pipe do połowy roku

1 kwietnia 2020, 12:30 Alert

Projekt Baltic Pipe ma uzyskać komplet pozwoleń na budowę odcinka podmorskiego gazociągu do końca tego półrocza. Gaz-System otrzymał już niemal wszystkie zgody umożliwiające montaż gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym na lądzie.

Pięć elementów projektu Baltic Pipe. Grafika: Biuro Pełnomocnika
Pięć elementów projektu Baltic Pipe. Grafika: Biuro Pełnomocnika

Procedura administracyjna

31 marca 2020 roku wojewoda zachodniopomorski wszczął procedurę administracyjną wydania pozwolenia na budowę części gazociągu Baltic Pipe, zlokalizowanego na dnie Bałtyku w polskim obszarze morskim. Gaz–System wyjaśnia szczegóły.

Trasa gazociągu podmorskiego przebiega przez polskie wody terytorialne oraz wyłączną strefę ekonomiczną. Ten fragment liczy 56 km. Postępowanie administracyjne dla gazociągu podmorskiego zostało podzielone na dwie części:

  • gazociąg na dnie morza w polskiej strefie o długości 56 km,
  • lądowy odcinek gazociągu podmorskiego o długości około 90 m wraz z zespołem zaporowym Niechorze-Pogorzelica.

Operator systemu przesyłowego gazu wyjaśnia, że wyjście gazociągu podmorskiego na ląd zostanie skonstruowane metodą mikrotunelingu. – Ta bezwykopowa technologia polega na wykonaniu betonowej obudowy, w której umieszczony zostanie gazociąg podmorski wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klif i wydmy na polskim wybrzeżu pozostaną nienaruszone, a ingerencja w plażę będzie ograniczona do minimum – wyjaśnia operator.

Gaz-System ma wszystkie zgody na naziemne prace przy Baltic Pipe

Postępowanie trwa

W marcu tego roku wojewoda zachodniopomorski wszczął także postępowanie dla tzw. odcinka lądowego gazociągu podmorskiego. Zakłada ono budowę „łącznika” wraz z zespołem zaporowym. Gaz–System wyjaśnia, że ta część gazociągu zakończy się w komorze zespołu zaporowego, gdzie zostanie połączona z lądową częścią inwestycji. Obiekt będzie zlokalizowany w rejonie miejscowości Pogorzelica w gminie Rewal. Uzyskanie pozwolenia będzie możliwe dzięki ustawie o inwestycjach przy terminalu regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Jest wniosek o pozwolenie na budowę podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Zgody na podmorski gazociąg są możliwe do końca półrocza

Otrzymanie kompletu pozwoleń na budowę dla odcinka podmorskiego oraz tzw. łącznika planowane jest na drugi kwartał bieżącego roku. Gaz-System równolegle prowadzi procedurę wyboru wykonawcy robót budowlano-montażowych. – Dzięki temu rozpoczęcie prac przy gazociągu podmorskim będzie możliwe jeszcze w tym roku – podaje operator.

Baltic Pipe

Inwestycja jest częścią projektu Baltic Pipe, mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Przedsięwzięcie składa się z pięciu etapów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. – W wyniku realizacji tej części inwestycji nastąpi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem przesyłowym poprzez budowę gazociągów: Niechorze–Płoty-Goleniów i Goleniów-Lwówek, tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowie i Odolanowie – wyjaśnia operator.

Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym będzie przebiegać następująco:

  • odcinek gazociągu DN 900 od miejsca połączenia z gazociągiem podmorskim do Zespołu Zaworowego zlokalizowanego w m. Niechorze wraz z zespołem zaworowym,
  • odcinek gazociągu DN 900 od Zespołu Zaporowego Niechorze do Terminalu Odbiorczego zlokalizowanego w m. Konarzewo – gm. Rewal, Trzebiatów, Karnice,
  •  odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego Konarzewo do Węzła Przesyłu Gazu Płoty – gm. Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty.

Gaz – System/Bartłomiej Sawicki