Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (29.03-2.04.2021).
1. Fedorska: Niemcy straszą gazoportem przed terminalem kontenerowym w Świnoujściu
Niemcy uderzają w polski megaprojekt. – Projekt budowy portu kontenerowego łatwo jest połączyć z domniemanym niebezpieczeństwem dla środowiska naturalnego powodowanym przez gazoport w Świnoujściu – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.
2. Marszałkowski: Północna Droga Morska nie zastąpi Kanału Sueskiego
Na kanwie blokady żeglugi Kanałem Sueskim przez kontenerowiec Ever Given, szybko pojawiły się głosy z Rosji mówiące o rychłym zastąpieniu transportu morskiego przez Kanał Sueski alternatywną trasą przez Północną Drogę Morską. To jednak pieśń przyszłości i wcale nie musi oznaczać, że rzeczywiście Rosjanie zaczną zarabiać na frachcie towarów z Azji do Europy. Dlaczego? – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Kowalski: Polska ryzykuje uzależnienie od gazu z Rosji i energii z Niemiec (ROZMOWA)
– Polska realizuje niemiecki scenariusz ideologicznego odejścia od węgla po to, by uzależnić się od rosyjskiego gazu i importu energii z Niemiec czy Skandynawii – ostrzega Janusz Kowalski, były wiceminister aktywów państwowych z Solidarnej Polski, w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Polska powinna postawić węgiel w centrum własnej ścieżki transformacji energetycznej. Nie wolno walczyć z surowcem, ale trzeba inwestować w nowoczesne i ekologiczne technologie spalania.
4. Naimski: Polska potrzebuje gazu, by nie zależeć od importu energii dopóki nie powstanie atom
Według Gaz-System zapotrzebowanie na gaz w Polsce może wzrosnąć o 60 procent z obecnych 20 mld m sześc. rocznie w następnych 10-13 latach ze względu na transformację energetyczną. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski tłumaczy znaczenie tego paliwa przejściowego dla niezależności od importu energii zanim uda się wybudować atom.
5. Fedorska: Kanclerz na emeryturze od Putina. Sylwetka Gerharda Schrödera
Kanclerz, który przypieczętował Nord Stream i po zakończeniu kariery bronił Nord Stream 2, czyli Gerhard Schröder to postać barwna, która nie dorobiła się oficjalnie kroci na latach lobbingu rosyjskiego gazu w polityce niemieckiej i żyje dziś między innymi z zarobków zapewnionych mu przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Aleksandra Fedorska przedstawia jego sylwetkę.