Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (26-30.04.2021).
1. Steinhoff: Harmonogram zamykania kopalń do 2049 roku jest nierealistyczny (ROZMOWA)
Nie można podejmować w gospodarce, w tym także w energetyce, niczego, co nie wynika z rachunku ekonomicznego. Tymczasem projekt umowy społecznej z górnikami mówi o zgazowaniu węgla. Nie można jednak budować zakładu, który może okazać się trwale nierentowny. Haromonogram likwidacji kopalń zapisany w porozumieniu jest także nierealistyczny. Kopalnia musi uwzględniać geologię i ekonomię. To, że kopalnia przynosi straty, nie oznacza, że trzeba ją likwidować. Czasem trzeba w nią inwestować. Potrzebujemy elastyczności, a nie sztywnych dat zamykania kopalń – powiedział dr inż. Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
2. Markowski: Zapisy umowy społecznej o górnictwie to iluzja (ROZMOWA)
– Zastanawia mnie to, że umowę społeczną negocjuje jeden wiceminister i czterech związkowców. Z całym szacunkiem dla ich wiedzy i doświadczenia, ale patrząc na postulaty i punkty zapisane w dokumencie, widać, że karmimy się iluzjami. W efekcie możemy stanąć w obliczu deficytów mocy – powiedział prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, a także były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za sektor górniczy, dr Jerzy Markowski w rozmowie z BiznesAlert.pl.
3. Buzek: Polski węgiel skończy się szybciej niż w 2049 roku (ROZMOWA)
Umowa społeczna rządu z górnikami głosi, że wydobycie węgla w Polskiej Grupie Górniczej będzie prowadzone do 2049 roku. – Pokłady polskiego węgla, nadającego się do wydobycia w sposób jakkolwiek racjonalny z punktu widzenia bezpieczeństwa górników i kosztów, skończą się przecież znacznie szybciej! – ostrzega były premier, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
4. Jakóbik: Polska nie musi się bać drugiego Czarnobyla, ale drugiego Żarnowca
– Jeżeli atom w Polsce nie powstanie, strategia energetyczna będzie się nadawała do kosza, a Polacy będą ją zmieniać pod presją czasu i rosnącej luki wytwórczej zagrażającej bezpieczeństwu energetycznemu oraz ich portfelom – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
5. Koczan: NABE komercyjnie? Będzie ciężko
– Minister Soboń zakłada, że NABE będzie projektem prowadzonym na zasadach komercyjnych. Trudno to sobie wyobrazić – pisze Dr Marcin Koczan, współpracownik BiznesAlert.pl.