EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Kilian: Zmiana decyzji ws. Elektrowni Opole uzasadniona nowymi założeniami biznesowymi

– Na początku kwietnia podjęliśmy decyzję o zamknięciu projektu. Późniejsze zdarzenia uzasadniające zmianę założeń biznesowych doprowadziły do zmiany decyzji – tak sprawę inwestycji w Opolu wyjaśnia w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes PGE Krzysztof Kilian.

–  Nie działamy w próżni, tylko na bardzo skomplikowanym rynku energetycznym. Jest on po części zliberalizowany, po części regulowany, a to najgorsza możliwa mieszanka. Do tego model rynku pochodzi z przełomu lat 60./70., kiedy to państwo było monopolistycznym właścicielem energetyki. Jest to model anachroniczny. Jakby tego było mało, trwa niekończąca się nowelizacja prawa energetycznego. Przez to nie znamy ram regulacyjnych, w których mamy się poruszać. Dlatego, chociaż mamy środki, aktywa, doświadczenie i wiedzę, by inwestować, to całe otoczenie zewnętrzne pozostaje nieprzewidywalne – wyjaśnia Kilian.

W kwestii udziału Polskich Inwestycji Rozwojowych w opolskiej inwestycji prezes PGE mówi, że bardzo ważne rozmowy są w toku. Jak podkreśla, wsparcie PIR i propozycje przedstawione przez prezesa URE budują potencjał i bezpieczeństwo inwestycyjne.

Krzysztof Kilian ocenia, że Polska Grupa Energetyczna może być beneficjentem wsparcia państwa tak samo, jak inni uczestnicy rynku.

– Liczę też, że na bazie rozwiązania, które zostanie wdrożone od 2014 r., ruszy szersza dyskusja o docelowym kształcie rynku energii elektrycznej w Polsce, czyli m.in. o rynku mocy – deklaruje Kilian.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X