Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (13-17.05.2022).
-
Perzyński: Jak idą przygotowania do budowy SMR w KGHM i Orlenie?
SMR, czyli małe reaktory modułowe, mogą stanowić odpowiedź na potrzeby polskich dużych przedsiębiorstw, które mają poważne zapotrzebowanie na energię elektryczną. PKN Orlen, który przechodzi transformację z koncernu naftowego w stronę multienergetycznego, oraz KGHM, który jest drugim największym konsumentem energii w Polsce, upatrują w tej technologii sposobu na obniżenie kosztów funkcjonowania przy użyciu stabilnych, niskoemisyjnych źródeł. Jak mają się prace nad małym atomem w obu firmach? – pisze Michał Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.
-
Naimski: Atom da Polsce jedną czwartą energii
– Elektrownia jądrowa będzie kolejnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo Polski. Atom będzie zapewniać od 20-25 procent energii w miksie energetycznym – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego.
-
Fedorska: Czy Niemcy sięgną wreszcie po własny gaz?
W USA technologia intensywnego szczelinowania hydraulicznego, powszechnie zwana frackingiem, uniezależniła ten kraj od importu gazu i sprawiła, że jest on dziś jego znaczącym eksporterem. Niemcy, które uzależniły się od importu gazu z Rosji, mogłyby osiągnąć to samo. Na przeszkodzie stoją jednak olbrzymie obawy, że technologia ta będzie miała negatywne skutki dla zdrowia publicznego i środowiska naturalnego – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.
-
Basaj: Dezinformacja to jedno z wielu narzędzi stosowanych w operacjach propagandowych Kremla (ROZMOWA)
Dezinformacja wpływa na postrzeganie sytuacji, emocje i decyzje odbiorców. Federacja Rosyjska stale prowadzi działania manipulacyjne, które będą wprost efektywne wprost proporcjonalnie do czasu ich prowadzenia – mówi Kamil Basaj z Fundacji INFO OPS Polska w rozmowie z BiznesAlert.pl.
-
Salamądry: Porównywanie cen węgla na składach do indeksów światowych to demagogia (ROZMOWA)
Porównywanie przez polityków i komentatorów cen węgla na składach do indeksów światowych albo krajowych kosztów wydobycia to albo ignorancja, albo demagogia. Albo jedno i drugie – mówi ekspert od rynku węgla Dawid Salamądry w rozmowie z BiznesAlert.pl.