AlertInfrastrukturaŻegluga

Niemcy liczą na otwartość rządu Tuska w sprawie terminala

Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

W rozmowie z BiznesAlert.pl niemiecki polityk wyraził duże nadzieje związane z Donaldem Tuskiem i ewentualnym nowym rządem. Twierdzi, że liczy na większą otwartość nowych władz, również w kontekście budowy portu kontenerowego w Świnoujściu. Aktywiści ekologiczni protestują przeciwko tej inicjatywie.

Szef klubu poselskiego partii SPD, Julian Barlen, w parlamencie landowym Meklemburgii Pomorza Przedniego, wyraził nadzieje, że z nowym polskim rządem uda się lepiej rozwiązać sprawę budowy portu kontenerowego. Zdaniem polityka potencjalny nowy rząd Donalda Tuska jest bardziej otwarty oraz europejski, tym samym łatwiej będzie rozwiązać trudności w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu.

Biznesalert, zapytało Barlena na konferencji prasowej, jaką meklemburskie SPD przyjmuje pozycje w związku ze skargą inicjatywy obywatelskiej Lebensraum MV wniesionej przed polski sąd? Inicjatywa 07 listopada zaskarżyła wydaną w październiku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie decyzje o oddziaływaniu na środowisko. Aktywiści zarzucają stronie polskiej błędne i subiektywne przeprowadzenie analizy transgranicznej.

— Bardzo poważnie podchodzimy do tych obaw, które są podnoszone, szczególnie w bezpośrednim regionie przygranicznym i dlatego oczywiście uważnie obserwujemy postępy w tej sprawie — odpowiedział Barlen.

Polityk zaznaczył, ze nie chce teraz powiedzieć czy jest za czy przeciw budowie portu kontenerowego. Chce poczekać na ocenę sądu.

— Dzisiejszy dzień jest historyczny. Mam nadzieję, że następny stabilny polski rząd, będzie znacznie bardziej otwarty. Nie ukrywam, że jest to dla nas w tej chwili bardzo ważne także w kontekście współpracy polsko-niemieckiej — tłumaczył meklemburski socjaldemokrata.

W Świnoujściu budowany jest port kontenerowy, który będzie drugim po Gdańsku największym portem tego typu w Polsce. Po niemieckiej stronie wyspy Uznam w bezpośrednim otoczeniu Świnoujścia aktywiści stowarzyszenia Lebensraum MV sprzeciwiają się temu projektowi, argumentując szkodliwość tej inwestycji w kontekście ekologicznym. Są przy tym wspierani przez lokalnych niemieckich polityków, posłów SPD, Zielonych oraz europosłów.

Aleksandra Fedorska

Chińska enklawa w gdyńskim porcie może opóźnić dostawy uzbrojenia do Polski


 


Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Raport OPEC: Świat będzie zużywał coraz więcej ropy

W raporcie z 2025 roku na temat perspektyw globalnego popytu na ropę, Organizacja Krajów Eksplorujących Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że...

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...

Udostępnij:

Facebook X X X